Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Maltepe Sanat Galerisi


İstanbul’un büyüleyici sosyal, tarihsel, kültürel ve sanatsal birikiminin kristalize olacağı bir meydan ve bunun odağındaki Maltepe Sanat ile yan yana durduğu diğer sosyal işlevli birimler, bulundukları alana kamusal kültürel tavrı olan bir kimlik kazandırma işlevi taşımaktadır.

“Gözüm Sende İstanbul” sergisi, İstanbul’un görünen ve görünmeyen hallerine bakanların, İstanbul’un fotoğraf sanatçılarının kente bakışlarını sergiliyor. Bir görme biçimi olarak fotoğraf, sanatçının öznel alanı içerisinde tercihler, duygular barındırsa da her sanat eseri gibi içinde bulunduğu mekânın ve zamanın tanıkları olarak kolektif değer taşır.

Kentin kolektif hafızası sadece resmi kayıtların, arşivlerin, fiziksel dönüşüm izlerinin takibiyle anlaşılamaz. Şehrin katmanlarla dolu, gündelik hız içerinde kavranması güç iç dalgalanmalarıyla dolu duygu dünyası ve insan halleri şüphesiz kültür ve sanat ürünleri ile tarihe kazınırlar.


Sergide yer alan fotoğraflar, hangi mekân ve bağlam içinde oluşmuş olursa olsun, tarih boyunca milyonlarca gözün yuvasından dışarıya baktıkça taradığı, anlamaya, adapte olmaya çalıştığı bir başrol oyuncusunun; İstanbul’un portreleridir. Kendini kentin suretlerinde bulan fotoğraf sanatçılarının gözünü çevirdiği yerde gördüğü de belki artık kendi dışında bir dekor değil, şehirle duygusal olarak bütünleşmiş kendisi, her biri otoportreye dönüşmüş kent suretleridir.

Kentin görünen ve görünemeyen insan hallerine kültür, sanat ve hafıza sergileri ile ayna tutmak için hayata kazandırılmış Maltepe Sanat kamusal sergi salonu “Gözüm Sende İstanbul” sergisiyle artık Maltepe’de.

Maltepe Sanat Galerisi


Hizmetler


Pazartesi hariç tüm günler: 10:00 - 19:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Altayçeşme, Maltepe Cumhuriyet Meydanı Alt Geçiti, MaltepeİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr