Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Haliç Sanat-3


Fener semtinde, Balat Mahallesi, Mürsel Paşa Caddesi üzerinde konumlanan yapı, 18. yüzyıla tarihlenmektedir. 

Taş ve tuğla malzemeden almaşık örgülü olarak inşa edilen kâgir yapı, zemin katla birlikte toplam üç katlıdır. Her bir katın girişi birbirinden bağımsız olarak tasarlanmıştır. Zemin kat, dikdörtgen planlı olup beşik tonozla örtülüdür. Birinci kat ise aynalı tonozla örtülmüş tek mekânlı planlamaya sahiptir. Bu katın duvarları ve üst örtüsünde bitkisel motifler ile perde motifleri dikkat çekmektedir. Birinci ve ikinci katların iç mekânında niş şeklinde açıklıklar bulunmaktadır. Kurgusu nedeniyle kompleks bir yapı bütünün parçası olduğu düşünülen yapının, iç mekân özellikleri sonradan yapılan müdahalelerle kısmen orijinalliğini kaybetmiştir.


İBB Miras’ın evrensel koruma ilke ve tekniklerini gözeterek hayata geçirdiği restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından yaşam alanları ve sergi galerileri olarak şehre kazandırılan Fener Evleri ile Cibalikapı’dan başlayıp Sveti Stefan Kilisesi’ne kadar uzanan sahil şeridi boyunca devam edecek bir kültür rotasının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Haliç Sanat 3’te Hülya Özdemir ve Ferhat Satıcı’nın eserlerinden oluşan “Solgun Yolların Gölgesinde” sergisi, 90'lardan beri birlikte üreten iki sanatçının birlikte aldıkları yolu, yürüyüşü ve buna bağlı yolculuk belleğinin oluşturduğu üretim ve diyalog izleğine odaklanıyor. Yaklaşık 25 yıllık üretim sürecinin sonuçlarını gözler önüne seren sergide, Satıcı ve Özdemir'in video çalışmaları ile desenleri yer alıyor. Haliç Sanat 3’ün dış mekanında da Tan Cemal Genç’in illüstrasyonları bulunuyor.

Haliç Sanat-3


Hizmetler


Pazartesi hariç tüm günler: 10:0 - 18:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Balat Mah., Mürsel Paşa Cad., No: 6, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr