Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Çubuklu Silolar l Dijital Sanatlar Müzesi


Bir süredir kullanım dışı olan Beykoz Çubuklu’daki gaz siloları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyonun ardından Çubuklu Silolar Dijital Sanatlar Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacak. Ars Electronica küratörlüğü ve Piksel.Creative Solutions prodüktörlüğünde gerçekleşecek bu medya sanatı sergisinde, gerçeklik hakkındaki temel soruları yeniden düşünmeye teşvik eden eserler “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” başlığı altında izlenebilecek.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve katkılarıyla gerçekleşen bu işbirliği, Ars Electronica ve Piksel.Creative Solutions’ın benzer yaklaşımlarını ortak paydada buluşturmayı hedefliyor. Teknolojinin toplumsal etkisini sanat aracılığıyla kapsamlı bir şekilde araştırırken, medya sanatını kültürel ve toplumsal birliktelikler üzerinden incelemeyi, izleyiciyi de bu yönde teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çubuklu Siloları'nda gerçekleşen sergi, gerçeklik kavramına medya sanatının merceğinden yeni ve alternatif bir bakış açısı sunuyor. Sergide yer alan, hem uluslararası hem de yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor. Sanat ve teknoloji ekseninde bir düşünce alanı açmayı hedefleyen “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” isimli sergi, izleyiciyi somut olanın sınırlarının ötesini keşfetmeye ve algılanabilir gerçekliklere temas etmeye davet ediyor.


Dijital Sanatlar Müzesi, 1979’dan beri dijital devrimin izlerini süren ve tüm dünyadan sanatçı, sanat teknolojisi ve bilim insanını bir araya getiren Ars Electronica’dan bir seçkiyle kapılarını açıyor! “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Olan Nedir?” isimli sergi, 10 Mart 2024 - 10 Haziran 2024 tarihleri arasında görülebilecek. Sergide Ars Electronica’nın en prestijli ödülü Golden Nica’ya sahip olan Universal Everything, Prix Ars Electronica ödüllü Yatreda ve Honorary Mention almış Shinseungback Kimyonghun ve Quadrature ile Grand Prize kazanmış Alexandra Daisy Ginsberg’in yanı sıra; uluslararası ölçekte görünürlüğe sahip Theresa Reiwer, Nohlab, ha:ar ve Atıf Akın'ın son dönem eserleri yer alıyor.

Çubuklu Silolar l Dijital Sanatlar Müzesi


Hizmetler


Pazartesi hariç tüm günler: 10:00 - 19:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Çubuklu Mahallesi, Şehit Ersin Güner Caddesi, Çubuklu İstinye Arabalı Vapur İskelesi Yanı, BeykozİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr