Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Casa Botter


1839 yılında Tanzimat Fermanı’nın ilanı ile birlikte inşaat yasakları ve yerleşim kısıtlamalarının kaldırılmasıyla başlayan apartman inşaatları başlamıştır. Artan nüfus ve değişen yaşam biçimleri sebebiyle Beyoğlu ve Galata bölgesinde apartmanlaşma süreci başlamıştır. 

II. Abdülhamid Dönemi’nde sarayın resmi terzisi ve modacısı olan Hollanda uyruklu Maison Jean Botter için yaptırılmıştır. 1893- 1909 yılları arasında İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’da birçok önemli yapıya imza atan İtalyan Mimar Raimondo D’Aronco tarafından 1901 yılında inşası tamamlanarak Casa Botter olarak anılmıştır.İlk modaevi olduğu bilinen ‘Botter Modaevi’ 1901 yılında açılmıştır. Botter uzun yıllar, saray halkı ve Osmanlı soyluları için kıyafetler tasarladığı bilinmektedir. Ancak Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı nedeniyle modaevine ilgi azalınca, 1917 yılında Botter Ailesi apartmanı Osmanlı vezirlerinden Nedim Paşa’nın oğlu Mahmut Nedim Bey’e satarak Paris’e taşınmıştır.

Mimarlık tarihi bakımından en önemli özelliği, İstanbul’daki bilinen ilk Art Nouveau binası olmasıdır. Botter Apartmanı’nda oldukça hâkim olan bu üslup, kıvrımsal ve bitkisel bezemelerin sıklıkla kullanıldığı bu sanat akımıdır.

Apartmanın giriş katı modaevi, birinci katı atölye ve diğer katlarda ailenin yaşadığı beş kat, teras katı, bodrum ile dokuz katlı bir yapıdır.

2021 yılında İBB Miras tarafından uygulanan restorasyon sayesinde Botter Apartmanı’nı ışıltılı günlerini yeniden hatırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kapsamlı restorasyon projesi sonrasında “Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi” olarak İstanbulluları selamlayan tarihi yapıda bir çok etkinlik, gösteri ve buluşma gerçekleşecek. Bununla birlikte 2017 yılında UNESCO Tasarım Kenti İstanbul da nihayet bir sanat ve tasarım merkezine kavuşmuş olacak.

Casa Botter çatısı altında Sergi Salonu, Gösterim Merkezi, İstanbul Documenter Film Arşivi, Bilgi Belge Merkezi, Konferans Salonu, Tasarım Atölyesi, Tasarım Ofisi Açık Alan, Sanatçı Tasarım Hub Açık Alan ve Sanatçı Hub gibi farklı etkinlik alanları yer alacak. 

Casa Botter


Hizmetler


Pazartesi hariç tüm günler: 10:00 - 19:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


İstiklal Caddesi No:235, BeyoğluİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr