Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Bulgur Palas


Bolulu Habib Bey Konağı, bilinen adıyla Bulgur Palas, 20. yüzyıl İstanbul sivil mimarisini yansıtan önemli örneklerden biridir. Fatih’te, şehrin yedinci tepesi olarak tanımlanan Kocamustafapaşa Tepesi’nde bulunan görkemli yapı, dönemin Bolu Milletvekili Mehmet Habib Bey tarafından yaptırılmıştır. Konağın “Bulgur Palas” olarak anılmasının sebebi, tahıl ticaretiyle zenginleşen Bolulu Mehmet Habib Bey’in “Bulgur Kralı Habib Bey” adıyla ünlenmesidir.

1912 yılına tarihlenen konağın, İtalyan Mimar Giulio Mongeri’nin imzasını taşıdığı düşünülmektedir. Mimari özellikleri açısından Mimar Mongeri’nin de önemli temsilcileri arasında yer aldığı Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın başarılı bir örneğini sergilemektedir. Konağın inşa sürecinde ekonomik açıdan büyük bir yükün altına giren Mehmet Habib Bey’in ödeyemediği borçları nedeniyle 1926 yılında

Osmanlı Bankası’na devredilen yapı, uzun yıllar Osmanlı Bankası arşivi olarak kullanılmış, aynı zamanda banka çalışanlarının konutu olarak da işlev görmüştür. Osmanlı Bankası’nın 2001 yılında özel bir bankaya devredilmesiyle yapının mülkiyeti de el değişmiştir.

Kent sakinlerinin erişimine kapalı özel bir mülk iken 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınarak İstanbullulara armağan edilmiştir.

Restorasyonunu KİPTAŞ’ın, yeniden işlevlendirme sürecini ise İBB Miras’ın üstlendiği Bulgur Palas; kütüphanesi, çok amaçlı etkinlik alanları, sosyal mekânları ve seyir terasıyla tüm İstanbullulara hizmet veren kamusal bir yaşam alanı olarak 2024 yılında kent hayatına kazandırılmıştır.

MAGNUM PHOTOS HAKKINDA

Magnum Photos, bağımsız üyeler tarafından sahip olunan ve işletilen çok yönlü bir fotoğraf ajansıdır.

Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger ve David "Chim" Seymour, 1947 yılında insan ve fotoğrafçı olarak kendi bağımsız doğalarını yansıtma arzusuyla ajansı kurmuşlardır. Foto muhabirleri ve sanatçıların kendine özgü karışımı Magnum Photos’u tanımlamaya devam ediyor ve sadece ne gördüğünü değil, aynı zamanda dünyayı nasıl temsil ettiğini ve algıladığını da vurguluyor. Ajans

geçtiğimiz yetmiş yıl boyunca kurucularının ideallerine büyük ölçüde sadık kalırken, fotoğrafçıları, özellikle de genç fotoğrafçılar, fotoğraf ortamını yeni ve yenilikçi yollarla keşfediyor ve genellikle onu diğer medya ve formatlarla birleştiriyorlar.
Bulgur Palas


Hizmetler


Pazartesi hariç tüm günler: 10.00 - 19.00 / Pazartesi: Kapalı

Pazartesi hariç her gün 10.00 – 19.00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Bulgur Palas’ın kütüphanesi ise her gün 21.00’e kadar açık.İletişim


0212 455 38 80 / 0212 455 38 80

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Aksaray, Kargı Çk. No:5, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr