Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Taş Mektep Kütüphanesi


Sultan Abdülaziz döneminde 1870-1880 yılları arasında inşa edilen Taş Mektep, İBB Miras'ın restorasyonuyla yeniden hayat buldu ve kütüphane fonksiyonuyla İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Büyükada'da Kadıyoran Caddesi üzerinde yer alan Taş Mektep, belediye tarafından satın alındığı 1922 tarihinden itibaren okul olarak kullanıldı. İlk adı Köprülü Mehmet Paşa Numune Mektebi olan okulun adı daha sonra Büyükada İlkokulu olarak değiştirildi. 1967 yılına kadar Büyükada İlkokulu olarak hizmet vermeye devam etti. 1967 yılından itibaren kullanım dışı kalan kâgir yapı, zamanla kaderine terk edildi. Yapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı'na bağlı İBB Miras ekiplerinin restorasyonuyla yeniden İstanbul'a kazandırıldı.


Taş Mektep, Büyükada’nın büyülü atmosferi içinde İstanbul’un kültür sanat hayatına yepyeni bir soluk katarken kütüphane fonksiyonuyla da bilgiye erişimin adresi oldu.

Kütüphane 7 bin kitaplık dermesinde seçkin yayınevlerinin güncel yayınlarını barındırıyor. 214 metrekare alanda 50 kişi kapasiteyle hizmet verecek kütüphanemiz, çeşitli söyleşilere, değerli isimlere ve müzik dinletilerine ev sahipliği yapıyor.


Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelere başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Taş Mektep Kütüphanesi’nde ödünç hizmeti verilemeyecektir.

Üyelik için tıklayınız.


İBB Taş Mektep Kütüphanesi

Hizmetler


Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.İletişim


Kadıyoran Caddesi, BüyükadaİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr