Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Suat Derviş Kütüphanesi


Yeni nesil kütüphaneciliğin yaygınlaşması hedefi ve “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” anlayışı ile tasarlanan Suat Derviş Kütüphanesi 29 Aralık 2022’de hizmete sunuldu.

İstanbul’da zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösteren İBB kütüphanelerine bir yenisi daha eklendi. İsmetpaşa Yaşam Merkezi içinde yer alan Suat Derviş Kütüphanesi, bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Yuvamız İstanbul ve Mahalle Evi gibi çeşitli olanaklarla birlikte hizmet veriyor.

Kütüphanemiz, döneminin kalıplarından sıyrılarak oldukça ilerici ve üretken bir ömür geçiren, Türkiye gazetecilik tarihinde önemli bir yere oturan Suat Derviş'in ismini taşıyor.

710 metrekare alanda 150 kişilik kapasitesiyle okuyucusunu bekleyen kütüphanemizin dermesi 18.000 eserden oluşuyor. Kütüphanemiz, çeşitli disiplinlerden günceli yakalayan bir eser seçkisini Bayrampaşa sakinleri başta olmak üzere İstanbullularla buluşturuyor.

Suat Derviş Kütüphanesi, diğer İBB kütüphanelerinde olduğu gibi edebiyat, tiyatro, resim, müzik ve sanat atölyeleri, çocuklara yönelik eğitici atölyelere, ebeveynler için destekleyici seminerlere, öğrencilerin sınavlara hazırlık dönemlerinde katılabilecekleri etüt programlarına ve çeşitli söyleşilere ev sahipliği yapıyor. Kütüphanemiz, civardaki öğrencilerin ders çalışma alanı ihtiyacını karşılıyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlar Suat Derviş Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Suat Derviş Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09:00 - 19:00İletişim


0212 312 67 70-6770

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Tuna Cad. 104-106, Muratpaşa, BayrampaşaİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr