Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Sabahattin Ali Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin her noktasında yeni nesil kütüphaneler kazandırma, kütüphaneleri birer kültür ve bilgi merkezi olarak inşa etme vizyonuyla tasarlanan Sabahattin Ali Kütüphanesi, 11 Ekim 2022 tarihinde hizmete girdi.

Başakşehir'in Altınşehir Mahallesi'nde açılan kütüphane, toplumsal hayatın edebiyatın önemli temsilcilerinden biri olan, hayatı tutukluluk ve sürgünlerle gözden geçirmeleriyle kendilerinden sonraki kuşağı da etkilemeyi başaran değerli aydın ve yazarımız Sabahattin Ali'nin adı taşındı.

508 metrekare alanda 110 kişi kapasiteyle hizmet veren olan kütüphanemizin 15.000 kitaptan oluşan dermesi farklı disiplinlerden günceli yakalayan bir seçkiyi okuyucuyla buluşturuyor.  Sabahattin Ali Kütüphanesi de diğer kütüphanelerimiz gibi çocuklar için eğitici ve eğlendirici atölyelerle yetişkinler için seminerlere ev sahipliği yapmaya hazır.

Sabahattin Ali Kütüphanesi, uzaktan eğitime erişimi destekleyen teknolojik altyapısı, dijital kütüphanesi ve geniş okuma alanları, konferans salonları, çok çeşitli etkinlik, atölye alanları ve YouTube kayıt stüdyoları ile açıldığı ilk günden bu yana tüm bölge halkının uğrak noktası hâline geldi. Kütüphane, Başakşehir bölgesindeki gençlerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılayan bir yer oldu.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Sabahattin Ali Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Sabahattin Ali Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00İletişim


0212 249 95 65-667646 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Altınşehir Mah. Osmanlı Cad. No: 49, BaşakşehirİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr