Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi


Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi 2007 yılında aramızdaki genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan'ın anısını yaşatmak amacıyla ailesi tarafından 2012 yılının Aralık ayında kuruldu. 

2022 yılında imzalanan protokole İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bünyesine katıldı. İstanbul'un Kadıköy ilçesinin yer alan ömrü hem gençlerin hem de tüm İstanbulluların ilgisini çekmesi ile bilimsel ve kültürel alanda nesilden nesile alışverişin yaşatılmasının zemini oluşur.

Türkiye'nin ilk ve tek bilim kurgu programı olan Özgen Berkol Doğan Bilim Kurgu Kütüphanesi bilimkurgu, fantastik ve korku edebiyatı alanlarında yayınlanmış farklı dillerdeki eserleri temin ederek okuyuculara sunuyor. 

Kütüphanenin bilim kurgu ve fantastik edebiyattan oluşan 12.000 eserin yer aldığı geniş dermesi, Türkçe ile birlikte yabancı dillerden oluşan eserler içermektedir. 185 metrekare alanda 55 kişi kapasitesiyle hizmet veren Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi müzik söyleşileri, korku filmi saati, sinema söyleşileri, pazar sohbetleri sunulan etkinliklerle, film gösterimleri ve söyleşilere düzenli olarak ev sahipliği yapıyor. 

Bölge sakini tüm potansiyelimiz Özgen Berkol Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'ne bağlı tüm kütüphanelerimizin hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Üye olmak isteyen okuyucularımız TC nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi olarak bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Pazartesi hariç her gün: 10:00 - 19:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


0216 349 31 31

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Caferağa Mah. Safa Sok. No: 20, KadıköyİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr