Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Kütüphane Troleybüs


Uzun yıllar atıl durumda kalan Troleybüs Güç Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı'na bağlı İBB Miras ekipleri tarafından restore edilerek kütüphane olarak hizmet vermeye başladı.

“Kütüphane, üniversitenin kalbidir” anlayışıyla tasarlanan Kütüphane Troleybüs, gençlerin aktif olarak katılması ve kullanımıyla “yaşayan” bir kamusal mekan özelliğini taşıyor.

1 Mart 2022'de düzenlenen bir açılışla İstanbulluların hizmetine sunulan sunumu, tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, gelişim, kültürel miraslar, mimarlık ve tasarım kitapları, yayınlar gibi pek çok türden esere sahip dermesi ve toplam 150 kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor.

Beyazıt'ta üniversite, kütüphaneler ve zengin anıtsal yapılarla çevrelenen kültürel miras adalarının en önemli duraklarından biri olan Kütüphane Troleybüs, insanların enerjisini tüm şehre yansıtıyor. Bir buluşma merkezi haline gelen kurulumumuz; üniversite bölümleri ve kulüpleri için toplantı masası, etkinlik-söyleşi alanları ve sergi yüzeyleriyle çoklu dağıtım da imkan sağlıyor.

Miras durumunun hem geçmişe hem de ileriye dönük olanları önemseyen bir yaklaşım benimseyen Kütüphane Troleybüs, endüstriyel olarak değiştirilmesinde sunulan de sunulan düzenli kültür sanat etkinliklerine, söyleşilere ve çalışılan ev sahipliği yapıyor.

Bölge halkı, Kütüphane Troleybüs başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'ne bağlı tüm kütüphanelerimizin hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi olarak bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Kütüphane Troleybüs

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00

Çay ikramı yapılmaktadır.İletişim


0212 249 95 65-9040 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Süleymaniye, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sok. No: 4, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr