Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Kara Surları Belgradkapı Kitaplığı


Dünya mirası Karasurları, İBB Miras’ın özenli dokunuşuyla hayat bulmaya devam ediyor. Belgradkapı ile Kara Surları rotasına yeni bir durak eklendi. Belgradkapı Kütüphanesi de yeni yaşam alanının içindeki yerini aldı.

MS. 5.yüzyılda Doğu Roma imparatoru II.Theodosius döneminde inşa edilen Karasurları, uzun yıllar atıl durumda kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekipleri 2020 yılında sur tarihinin en kapsamlı restorasyonuna başladı. Karasurları, dünya ölçeğinde bir turizm odağına dönüşerek yeni yaşam alanlarına ev sahipliği yapmaya hazır hale getiriliyor.

Mevlanakapı Karakolu projesinin ardından Belgradkapı’da sürdürülen çalışmalar da tamamlandı. 7.2 kilometrelik hattın bir parçası olan Belgradkapı, tarihi dokuya uygun çevre düzenlemesiyle konserlere, söyleşilere, film gösterimleri gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak yaşam alanlarına dönüştürüldü.

Belgradkapı Ziyaretçi Merkezi içerisinde yer alan Kara Surları Belgradkapı  Kitaplığı, tarih, edebiyat, felsefe, mimarlık ve sanat tarihi gibi çeşitli alanlardan güncel seçkilerin yer aldığı 7.000 eserlik dermesiyle hizmete açıldı.

Ödünç hizmetine kapalı olan kütüphane, 10.00 - 18.00 saatleri arasında okuyucularını bekliyor.


Belgradkapı Tarihi Hakkında

Ana giriş kapılarından olan Belgradkapı, Yedikule civarında 22 ve 23 numaralı kapı kuleleri arasında bulunmaktadır. Yapı, Doğu Roma kaynaklarında “ahşap sirk” anlamında Xylokerkos Kapısı olarak adlandırılmaktadır. Belgrad Kapı’nın Theodosius sur hattı üzerindeki Altın Kapı’nın inşasına dek en önemli giriş olduğu tahmin edilmektedir. 

İstanbul’un fethinden sonra “Kapalı Kapı” olarak anılan kapının Osmanlı döneminde büyük oranda kapalı tutulduğu düşünülmektedir. 1886 yılında yeniden açılan kapı “Belgrad Kapısı” adını alır. Kapının tekrar açılmasında Balıklı Rum hastanesine ulaşımın sağlanabilmesi etkilidir. Kimi kaynaklarda kapının Osmanlı dönemindeki bu kullanımından sonra ardındaki mahallenin ismiyle ilişkili olarak Belgrad Kapı şeklinde anıldığı aktarılır.  Kapının ismine ilişkin bir diğer görüş 16. yüzyılda Belgrad’ın fethinden sonra getirilen insanların buraya yerleştirilmesi sonucunda Belgrad Kapı ismini aldığı yönündedir. 

Surların tamamında olduğu gibi Belgradkapı da çeşitli dönemlerde yaşanan depremlerde zarar görür. 1894 depremi sırasında kulelerin üst kısımlarının yıkıldığı bilinmektedir. 1969 yılında kapı kulelerinin çatıları bulunmamakta ve kuleler yarıya kadar tahrip durumdadır. Kapı son olarak 1986-1987 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Taç Vakfı birlikteliğinde onarılır.
İBB Kara Surları Belgradkapı Kitaplığı

Hizmetler


Her gün: 10.00 - 18.00İletişim


0212 249 95 65 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Mevlanakapı, Kale Dibi Sk. No:14, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr