Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Gaziosmanpaşa Meydan Kitaplığı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren, İstanbul’a zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak hizmet verecek yeni nesil kütüphaneler kazandırma vizyonuyla tasarlanan Gaziosmanpaşa Meydan Kütüphanesi 9 Mart 2024 tarihinde hizmete açıldı.

Gaziosmanpaşa’da hizmete açılan kütüphanemiz, Yüzme Havuzu, Jimnastik Salonu, Minder Sporları, Tribün, Mahalle Evi, Açık Pazar Alanı, Spor Sahaları, Çocuk Oyun Alanları gibi alanlarla birlikte İstanbul halkının çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik inşa edilen yeni kültür merkezi içinde konumlanıyor.

Yeni nesil kütüphanecilik anlayışıyla düzenlediğimiz Gaziosmanpaşa Meydan Kitaplığı’nın 25.000 eserden oluşan dermesinde, tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık ve tasarım kitapları, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden eser yer alıyor.


Gaziosmanpaşa’ya bağlı Merkez Mahallesi’nde 1.000 metrekare üzerine kurulu bir alanda 200 kişilik kapasitesiyle hizmet veren kütüphanemiz, “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” İstanbul’un göz ardı edilen semtlerinde yaşayan çocuklara ve gençlere ulaşıyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Gaziosmanpaşa Meydan Kitaplığı başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.
İBB Gaziosmanpaşa Meydan Kitaplığı

Hizmetler


Her gün: 09.00 - 19.00İletişim


kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Merkez, 3. Selvi Çk. 15, GaziosmanpaşaİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr