Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Çubuklu Silolar Kütüphanesi


İstanbul endüstri mirasının önemli yapılarından Çubuklu Silolar, Paşabahçe ile Kanlıca arasında yer almaktadır. 

Siloların bulunduğu bölge, 19. yüzyıl sonlarında şehrin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere sanayi yapılarına açılmıştır. 1930’lardan itibaren ise özel petrol firmaları tarafından depolama alanı olarak kullanılmış; bu amaçla bölgeye farklı dönemlerde farklı büyüklüklerdeki silo yapıları yerleştirilmiştir.

Dünya genelinde endüstriyel depolama yapıları olarak tanımlanan silolar, 19. yüzyıldan itibaren yaygınlaşarak gıda, tohum, yem, maden, kimyasal madde gibi farklı ürünlerin ambarları olarak işlev görmüştür.  Zamanla bu işlevlerini yitiren silolar; kendi dönemlerinin izlerini yansıtan mimarileri ve kent hafızasıyla bütünleşen tanıklıklarıyla bir miras öğesi olarak günümüzde değerlerini korumaya devam etmektedir. 

İBB Miras tarafından, evrensel koruma ilkeleri doğrultusunda hayata geçirilen restorasyon ve dünyada nadir görülen bir dönüşüm faaliyetiyle yeniden işlev kazanan Çubuklu Silolar, 2024 yılında İstanbul’a kazandırılmıştır.


Çubuklu Silolar Kütüphanesi, edebiyat, sanat, tarih gibi alanlardan 12 bin 500 eserlik dermesiyle aynı anda 110 kişiye hizmet verecek. 

20.000 metrekareyi bulan şehrin yeni yıldızı Çubuklu Silolar, artık Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi, Kütüphane, Atölye, Sahne, Etkinlik Alanı, Restoran, Kafe, Çocuk ve Sanat Merkezi gibi çok amaçlı birimleriyle İstanbulluları ağırlayacak.

Boğaz’ın tüm güzelliklerine hâkim bir manzara eşliğinde kültüre, sanata ve bilime kapı aralayan Çubuklu Silolar, ziyaretçilerini yepyeni bir İstanbul deneyimi yaşamaya davet ediyor. 

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Çubuklu Silolar Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilir.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.
İBB Çubuklu Silolar Kütüphanesi

Hizmetler


Her gün: 10.00 - 22.00İletişim


0212 449 97 00-668187 / 0212 449 97 00-668187

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Çubuklu Mahallesi, Şehit Ersin Güner Caddesi, Çubuklu İstinye Arabalı Vapur İskelesi Yanı, BeykozİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr