Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Cemil Meriç Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı yeni nesil kütüphanelerimizin sayısı hızla artıyor. Kütüphanelerimiz, uzaktan eğitime erişimi destekleyen teknolojik altyapısı, dijital kütüphanesi ve geniş okuma alanları, konferans salonları, çok çeşitli etkinlik ve atölye alanları, YouTube kayıt stüdyolarıyla başta gençlerin ve tüm bölge halkının uğrak noktaları hâline geliyor.

Arnavutköy'de hizmete açılan ikinci kütüphanemiz, yazar, çevirmen ve sosyolog olarak Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip olan düşünürümüz Cemil Meriç’in ismini taşıyor. 16 Eylül 2022'de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle açılan Cemil Meriç Kütüphanesi, Boğazköy'de Halk Sağlığı Merkezi, Yuvamız İstanbul, Spor Tesisi, Bölgesel İstihdam Ofisi ve İSMEK gibi kuruluşlarla birlikte İstanbul halkının çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik inşa edilen yeni kültür merkezi içinde konumlanıyor.

Yeni nesil kütüphanecilik anlayışıyla düzenlediğimiz Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 16.000 eserden oluşan dermesinde; tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık ve tasarım kitapları, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden eser yer alıyor.

602 metrekare alanda 135 kişilik kapasitesiyle başta Arnavutköylüler olmak üzere tüm İstanbul halkına hizmet sunacak olan kütüphanemiz açıldığı ilk günden itibaren yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları ve bilişim atölyeleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Kütüphanemiz aynı zamanda bölgedeki gençlerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılıyor.

Bölge halkı, Cemil Meriç Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Cemil Meriç Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00

Çay ikram edilmektedir.İletişim


0212 249 95 65-663865 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Boğazköy Kültür ve Yaşam Merkezi l Yunus Emre Mah. Erdener Sok. F Blok, ArnavutköyİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr