Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Baruthane Kütüphane


Osmanlı baruthane yapılarından günümüze ulaşmayı başaran önemli bir örnek olan Ataköy Baruthanesi yenilenen yüzüyle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekiplerinin kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından  “Baruthane” ismiyle kamusal bir yaşam alanına dönüştürülen Ataköy Baruthanesi, kütüphane, müze, seyir terası, kültürel etkinlik alanlarının yanı sıra çok amaçlı birimleri ve kafe gibi sosyal mekânlarıyla da İstanbullulara hizmet verecek şekilde kente kazandırıldı.


Baruthane Kütüphane, kent ve mimarlık çalışmalarının da yer aldığı, edebiyat, sanat, tarih gibi alanlardan 8 bin eserlik dermesiyle okuyucuyu ağırlayacak. Kütüphane, 330 metrekarelik  110 kişi kapasitesiyle hizmet verecek.

İki katlı alanda kütüphane, müze, sergi alanı, konser ve benzeri etkinliklerin yapılacağı sahne ve kafe yer alıyor.

Baruthane Kütüphane, İstanbul’un kültür sanat hayatına katkı sunmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.


Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Baruthane Kütüphane başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecektir. Üye olmak isteyen okuyucularımızın T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurması yeterlidir.
İBB Baruthane Kütüphane

Hizmetler


Her gün: 10.00 - 21.00İletişim


0212 249 95 65-5786

Ataköy 2-5-6. Kısım Mahallesi, Rauf Orbay Caddesi, BakırköyİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr