Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Attilâ İlhan Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren, İstanbul’a zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak hizmet verecek yeni nesil kütüphaneler kazandırma vizyonuyla tasarlanan Attilâ İlhan Kütüphanesi 3 Ağustos 2022 tarihinde hizmete açıldı.

Küçükçekmece’ye bağlı Cennet Mahallesi’nde 375 metrekare üzerine kurulu bir alanda 100 kişilik kapasitesiyle hizmet veren kütüphanemiz, “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” ilkemizle şehrin dezavantajlı durumda olan, göz ardı edilen semtlerinde yaşayan çocuklara ve gençlere ulaşıyor.

Açıldığı ilk günden bu yana büyük bir ilgiyle kullanılan kütüphanemiz, 80 yıllık ömrüne çok sayıda eser sığdıran, kalemini toplumsal barış ve özgürlük için kullanan, edebiyata farklı bakış açıları kazandıran usta şair Attilâ İlhan'ın ismini yaşatıyor.

Attilâ İlhan Kütüphanesi, edebiyat, tiyatro, resim, müzik ve sanat atölyeleri, çocuklara yönelik eğitici çalışmalar, ebeveynler için destekleyici seminerler, yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları, bilişim atölyeleri gibi etkinliklere ev sahipliği yaparak bulunduğu bölgeye yeni bir soluk kazandırıyor.

Kütüphanemizin 15.000 kitaplık dermesinde; tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık ve tasarım kitapları, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden eserler okuyucuya hizmet veriyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Attilâ İlhan Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Attilâ İlhan Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00

Çay ikram edilmektedir.İletişim


0212 249 95 65-663884 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Cennet Mah., 2. Yavuz Selim Cad. 24/2-3, KüçükçekmeceİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr