Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Atatürk Kitaplığı


1924 yılında Osman Nuri Ergin’in gayretiyle Şehremaneti (İstanbul Belediyesi) dairesinde kurulan kütüphane, 1981 yılından itibaren halen içinde bulunduğu binada Atatürk Kitaplığı adı altında hizmet veriyor.

Atatürk Kitaplığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı merkez kütüphane olarak çalışıyor. Müdürlüğe bağlı tüm kütüphaneler, Atatürk Kitaplığı’nın bir şubesi olarak hizmet veriyor.

500 binden fazla eseri bünyesinde bulunduran kütüphane, Osmanlıca matbu kitaplar, süreli yayınlar,el yazmaları, yabancı dillerde nadir eserler, haritalar, kartpostallar, salnameler, takvimler ve şahıs arşivleri gibi eserleriyle nitelikli ve özel bir koleksiyona sahip.

Bu seçkin koleksiyonu sayesinde yerli ve yabancı araştırmacıların başvuru kaynağı olmanın yanında, Türkiye'nin entelektüel ve kültürel sermayesine katkıda bulunuyor.


5 Eylül 2022 tarihi itibariyle Atatürk Kitaplığı'nı yeniden bir araştırma kütüphanesine dönüştürme süreci tamamlandı ve kitaplık koleksiyonu araştırmacıların hizmetine sunuldu. Her gün sayısı ve niteliği artan etkinlik takvimi ve yayın hayatına kazandırılan eserler de bu sürecin bir parçası olarak işliyor.


 Atatürk Kitaplığı’nın dermesinin geliştirilmesi için müdürlüğümüzce her yıl nadir eser ve güncel yayın alımları yapılıyor. Satın alma yoluyla binlerce nadir eser, özel arşiv ve güncel yayın kütüphane dermesine katılmış durumda.


Kullanıcılar, ataturkkitapligi.ibb.gov.tr adresinden, içinde 6 milyonu aşkın verinin bulunduğu sayısal arşivin ve tüm kütüphanelerimizin kataloglarına ulaşabiliyor.


İBB Atatürk Kitaplığı

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Fotokopi ve dijital çekim hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09:00 - 22:00İletişim


0212 249 95 65 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Gümüşsuyu, Miralay Şefikbey Sok. No:6, BeyoğluİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr