Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Afife Batur Kütüphanesi


İBB Afife Batur Kütüphanesi, İstanbul'un önemli endüstriyel miraslarından biri olan Hasanpaşa Gazhanesi'ni yeniden işlevlendirerek kamusal bir kültür-sanat mekanına dönüştürme işleminin bir parçası olarak 9 Temmuz 2021 tarihinde okuyuculara kapısını açtı.

Kütüphanemiz, çabasıyla Hasanpaşa Gazhanesi'nin Müze Gazhane'ye dönüştürülmesine yoğun bir çabayla destek veren akademisyen Afife Batur'un ismini taşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak geleneksel bir yaklaşımla tasarladığımız Afife Batur Kütüphanesi, 7.000'i aşkın eseriyle hizmet veriyor. Kütüphanemiz genel kültür, sanat, bilim, tarih, araştırma, inceleme, kent çalışmaları, ekoloji, mimarlık, felsefe, yolculuk gibi farklı kategorilerde geniş bir seçkiyi okurlara sunuyor.

Kent sakinlerinin sıradan hayatları içinde uğrak bir duraklamayı amaçlayan Müze Gazhane'de bulunan sesli çalışma alanı, misafirlerin ortak alanda çalışmalarını sürdürebilmelerini sağlıyor. Disiplinlerarası bir yaklaşımla, kültür, sanat ve bilgi  merkezi haline getirilen Afife Batur Kütüphanesi, her yaşa seslenen atölye ve söyleşilere de ev sahipliği yapıyor.

Bölge halkı, Afife Batur Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'ne bağlı tüm kütüphanelerimizin hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi olarak bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayınız.İBB Afife Batur Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

7/24 açıktır

Rezervasyon gerekmektedir. 00.00- 08.00 arasında kütüphaneye giriş yapılamamaktadır. l Çay ikram edilmektedir.İletişim


0216 586 57 10

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cad. No: 125, KadıköyİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr