Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Ömer Fahrettin Türkkan Paşa


Ömer Fahrettin Türkkan Paşa

Koleksiyon Bilgi Kartı

Ömer Fahrettin Türkkan Paşa Koleksiyonu 3.875 adet arşiv kaynağından oluşmaktadır.

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Ömer Fahrettin Türkkan Paşa Koleksiyonu 3.875 adet arşiv kaynağından oluşmaktadır. Koleksiyon çoğunlukla Fahrettin Paşa'nın Osmanlı ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı dönemlerde üretilmiş askeri belge ve fotoğrafları içermektedir.

Medine Müdaafası olarak bilinen ve Mekke Şerfi olan Şerif Hüseyin öncülüğünde başlayan ayaklanma boyunca Osmanlı ordusu içerisinde yapılan yazışmalar, hazırlanan raporlar, istihbarat raporları gibi belgeleri içermektedir. Askerin durumunu gösteren çizelge, askeri harekat notları, Enver Paşa ve 4. Kolordu arasındaki yazışmalar, Şerif Hüseyin yerine Şerif Haydar'ın tayin edildiği ile ilgili yazı gibi önemli askeri belgelerdir bunlar.

Belgeler transkript edilmiş halleriyle dijitalize edilmiştir. Bunların yanı sıra askeri amaçla kullanılan harita ve krokiler koleksiyonun büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Askeri fotoğraflar yazışmalar kadar dikkate değer öneme sahiptir. Bu fotoğraflar Fahrettin Paşa'nın görev yaptığı bölgelerde çekilmiş fotoğraflardır. Medine ayaklanmasından sonra esir düşen Fahrettin Paşa daha sonra Kurtuluş savaşına katılmıştır. Fahrettin Paşa 1868-1948 yılları arasında yaşamıştır.

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr