Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Kitaplar


Kitaplar

Koleksiyon Bilgi Kartı

Atatürk Kitaplığı Kitap Koleksiyonu’nda 44.132 kitap dijital ortama aktarılmıştır.

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Atatürk Kitaplığı Kitap Koleksiyonu’nda 44.132 kitap dijital ortama aktarılmıştır. İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Fransızca, Arapça gibi farklı dillerde kitapları kapsamaktadır. Koleksiyon; şehir anlatımları, müze rehberleri, seyahat jurnalleri ile zamanda yolculuk yapıyor hissi yaratmaktadır.

Yalnız seyahat değil farklı konularda da birçok eser bulunmaktadır. Sosyal yaşama değinen “İstanbul’da 1 Sene Beşinci Ay Meyhane Yahud İstanbul Akşamcıları” kitabı, “Ayine-i Devran” kitabında Türk Osmanlı şiiri ‘’Ümid ve azm sekiz konferans’’ kitabında Osmanlı’da toplumsal değişim, farklı dillerde seyahatnameler, ülke tarihçeleri, risaleler, sefaretnameler, divanlar, tefsirler, bibliyografyalar, sözlükler, karikatür albümleri, müzik notaları, Osmanlı dönemi ve güncel olmak üzere tarih, kimya, tıp hukuk alanlarında ders kitapları, farklı dillerde romanlar, kanun ve yönetmelikler buna örnektir.

Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün yayınladığı kitaplar da yine dijital ortama aktarılmıştır. 3 ciltten oluşan Alman mavileri adıyla anılan 1. Dünya Savaşı öncesi İstanbul haritaları, Türk kütüphaneciliğinden izdüşümler, Atatürk Kitaplığı’nın özel koleksiyonlarının alfabetik kataloğu, Havadis yayınları dijital olarak incelenebilir.

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr