Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında


Gülseren Südor:  Zamanlar ve Katmanlar Arasında

Koleksiyon Bilgi Kartı

Zamanlar ve Katmanlar Arasında

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Cumhuriyetin Kadın Ressamları Retrospektif Serisi’nin bir sonraki sergisi olarak Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında (1965-2023) retrospektif sergisi planlanmaktadır. 60 yıllık sanat hayatında Cumhuriyet’in 60 yıllık gelişimine tanıklık etmiş Gülseren Südor, zamanın getirdikleri ve bireysel katmanlarını işlemiştir ve bugün hala işlemeye devam etmektedir. 1970’ler ve 1980’ler boyunca dönüşen ve değişen İstanbul’u ve insanlarını, bireysel bir iç görü ile işlediği eserleri bugün hala güncelliğini korumaktadır. Südor aynı zamanda eserlerinde kadınlık, kadın olma ve dönüşen kadınlık rollerine üzerine düşünür ve üretir. Son dönemlerinde yağlı boyanın yanında esas tutkusu olan tarama eserlere ağırlık veren Gülseren Südor, kendine özgü neredeyse tamamen metafiziğe dönen eserleriyle dikkat çeker.

Gülseren Südor

1945 yılında Ordu'da doğan Gülseren Südor; 1965 yılında Kadıköy Kız Lisesi'nde tamamladığı orta öğreniminden sonra, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'ni 1970 yılında bitirdi.

Yine aynı yıl eşi ressam Teoman Südor ile birlikte İtalya'nın; önce lisan eğitimi nedeniyle Perugia'da, sonra da Roma'da resim ve sanat tarihi eğitimi için 1974 yılına kadar bulundu.

Yurda dönüşünden itibaren; Üsküdar Halide Edip Adıvar; Kadıköy Anadolu, İtalyan Liselerinde resim, sanat tarihi ve teknik eğitim dersleri, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde çağrılı sanatçı olarak temel tasarım dersleri verdi.

Yedisi İtalya ve Avusturya'da olmak üzere,70 kişisel sergi açan sanatçı; yine dünyanın çeşitli ülkelerinde ve yurt içinde düzenlenen 200 ün üzerinde karma sergilere katıldı. Dokuzu yurtdışında ondokuz adet sanat fuarına kişisel olarak katıldı.

1986'da, İtalya; Milano'da II.Trofeo Raffaello 1.ödülünü, 1987'de yine 1.Trofeo Dürer, 3. ödülünü aldı. Eserlerinin bulunduğu müzeler; İzmir Resim Heykel Müzesi, İstanbul Resim Heykel Müzesi, Norveç Print Art Museum ve İstanbul Modern Müzeleri'dir.

1995 yılında öğretmenlik yaşamını noktalayan Gülseren Südor, kendi atölyesinde yalnızca resim yaparak, sergiler açarak, çeşitli dergi ve gazetelerde eleştiriler ve kitap yazarak sanat çalışmalarını sürdürüyor.
İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr