Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Fatma Aliye Hanım


Fatma Aliye Hanım

Koleksiyon Bilgi Kartı

Fatma Aliye Hanım Koleksiyonu 418 adet muhtelif arşiv kaynağından oluşmaktadır.

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Fatma Aliye Hanım Koleksiyonu 418 adet muhtelif arşiv kaynağından oluşmaktadır. Yazarın kendi çalışmaları ve metin taslakları koleksiyonun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Enin romanın taslak defterleri, Sabiha adlı yarım kalan tiyatro oyunu, babasının hayatı hakkında yazdığı Ahmet Cevdet Paşa ve Zamanı kitabının taslağı, kadın ve islam üzerinde yazdığı metinler, konuşma metinleri, Tercüman-ı Hakikat Gazetesinde yayınlanan makalelerinden oluşan gazete küpürleri, şiirleri, ünlü Osmanlı ve İslam kadınları başlıklı listeler ve diğer çalışma taslakları koleksiyonda yer almaktadır.

Eserlerin yanı sıra Pierre Loti'den mektup, World's Columbia Exposition'dan gelen ve yazarın biyografisini isteyen mektup, Faik Paşa'dan gelen özel mektuplar da bulunmaktadır. Cemiyet-i İmdadiye ile ilgili yardım listeleri, gelir-gider çizelgeleri, makbuzlar, senetler koleksiyonun bir diğer kısmını oluşturmaktadır.

Fatma Aliye Hanım 1862-1936 yılları arasında yaşamış Türkiye'nin ilk kadın romancısı olarak bilinir. Babası Atatürk Kitaplığı Dijital Koleksiyonlar içerisinde eserleri de bulunan yazar ve tarihçi Ahmet Cevdet Paşa'dır.

Çevirileri de olan Fatma Aliye Hanım, yazın ve edebiyat alanında kadınların varlık göstermesinin kabul görmemesinden dolayı bir dönem takma isim kullanmıştır. Ün kazanıp kabul gördükten sonra kendi ismiyle yayın yapabilmiştir.

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr