Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Yok Olmadan


İBB Miras, İstanbul’un her köşesinde kültür mirasına sahip çıkmaya devam ediyor.

İstanbullulara bu kez Büyükada’dan müjdeli haberi veren İBB Miras; adanın unutulmuş miraslarından Taş Mektep’i kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla koruma altına almakla kalmadı; güncel etkinliklere ev sahipliği yapacak bir kültür odağı olarak şehre kazandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilerek 2023 yılının Haziran ayında sanat dünyasına açılan Taş Mektep, ilk sergisiyle sanatın mekânı olmaya devam ediyor. Taş Mektep 18 Haziran-30 Eylül 2023 tarihleri arasında İbrahim Akgün’ün “Yok Olmadan” isimli fotoğraf sergisini izleyicilerle buluşturuyor.

Taş Mektep’in açılış etkinliği olarak ziyaretçileri ağırlamaya başlayan “Yok Olmadan” isimli fotoğraf sergisi, İstanbul’un önemli hafıza mekânlarını kayıt altına alan fotoğraflarıyla tanınan İbrahim Akgün’ün imzasını taşıyor.  

Hikâyesi ve mimarisiyle kentin kültür mirasında önemli bir yeri olan, ancak sahipsiz kaldıkları için harabeye dönen yapıların bugünkü hallerini belgeleyen Akgün’ün çalışma alanı içinde Adalar özel bir yer tutuyor.

İlgili yapıların tanıklığını ve terk edilmişliklerini fotoğraflarıyla yeniden dile getirerek görsel bir anlatı sunan Akgün’ün “Yok Olmadan” sergisinde; Büyükada Rum Yetimhanesi, Galerini Köşkü, Karamanyan Oteli, Özel Rum İlkokulu, Rizzo Köşkü, Tepedeki Konak ve Voridis Köşkü gibi toplumsal hafızanın önemli durakları arasında yer alan, Adalar kültür mirasının özel yapılarına ait video ve fotoğraflar izleyicilerle buluşuyor.


Taş Mektep Hakkında

Büyükada, Kadıyoran Caddesi’nde konumlanan Taş Mektep, 19. yüzyılın ikinci yarısında dönemin Rum Ortodoks Patriği Sofronios tarafından inşa ettirildi.

“Sofronios Köşkü” olarak da bilinen Taş Mektep, uzun yıllar Patrik Sofronios’un yazlık konutu olarak kullanıldı.

1922 yılında İstanbul Şehremaneti (İstanbul Belediyesi) tarafından satın alının yapı, Büyükada’nın ilk resmi Türk okulunun buraya taşınmasıyla “Köprülü Mehmed Paşa Numune Mektebi” adını alıp okul olarak hizmet vermeye başladı. Okulun adı, 1924-25 yıllarında “Büyükada İlkokulu” oldu. Halk arasında “Eski Mektep” olarak da anılan Taş Mektep, 1967 yılına kadar Büyükada İlkokulu; bu tarihten itibaren ise Büyükada Ortaokulu olarak Büyükadalı öğrencilere hizmet vermeye devam etti.

Yangın tehlikesi nedeniyle 1978-79 öğretim yılında boşaltılan Taş Mektep, korunması gerekli kültür varlıklarından biri olarak günümüze ulaşmayı başardı

Taş Mektep

Pazartesi hariç her gün 09:00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ücretsizdir.

Adres: Büyükada-nizam, Türkoğlu Sk. No:2, 34970 Adalar/İstanbul

BAŞLANGIÇ TARİHİ 19.06.2023 12:00
BİTİŞ TARİHİ 30.09.2023 12:00
YER Taş Mektep
ADRES Kadıyoran Caddesi, Büyükada
Yok Olmadan


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr