Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Yaşasın Cumhuriyet Sergisi


Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir ulusun kurtuluş mücadelesini Cumhuriyet rejimiyle taçlandırdığı 29 Ekim’i büyük bir coşkuyla karşılıyoruz.

Cumhuriyet’in yüz yıla yaklaşan deneyimini sahiplenirken bize bırakılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı İBB Atatürk Kitaplığı ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivlerinden fotoğraflarla hatırlıyoruz. Her yıl daha büyük bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nı toplumsal belleğimizin önemli noktalarından biri olan Beyoğlu’nda karşılıyoruz. 

İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı’nda açılan “Yaşasın Cumhuriyet” sergisinde, Cumhuriyet’in erken dönemindeki önemli başarılara vurgu yapan kutlamaların yer aldığı arşivi yurttaşlarla paylaşıyoruz. 

Cumhuriyet kutlamalarının en görkemli olduğu tarihlerden biri olan 1933 yılına ait görüntüleri Tünel’den Taksim’e kadar İstiklal Caddesi boyunca bütün binaların bayraklar, renkli kâğıtlar ve Gazi Mustafa Kemal’in fotoğraflarıyla donatıldığını, inkılapların yazılı olduğu afişler ve rengarenk ışıklarla süslenen caddeyi, tarihin tozlu raflarında bırakmıyor, günümüze taşıyoruz.


Halkın her kesiminin büyük coşkuyla katıldığı, Beyazıt Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na kadar uzanan bir rota üzerinde bütün gün süren bir şölen olarak organize edilen Cumhuriyet Bayramı ruhunu bir yüzyıl daha aynı coşku ve heyecanla yaşatmak ve kutlamak dileğiyle, “Yaşasın Cumhuriyet” sergimize bekliyoruz.BAŞLANGIÇ TARİHİ 29.10.2022 09:00
BİTİŞ TARİHİ 29.10.2022 09:00
YER Galatasaray Meydanı
ADRES Galatasaray Meydanı/Kuloğlu, Kartal Sok.
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
Yaşasın Cumhuriyet Sergisi


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr