Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Yapraklı Mektuptan Çiçekli Mektuba - Bir Sonbahar Hikâyesi


Tan Oral, kentin sokaklarını kaplayan çınar yapraklarından biriyle başlayıp çiçekli bir mektupla son bulan hikâyeyi bizlere anlatıyor.

Güncel siyaseti yorumlayan çizgileri ile tanıdığımız Tan Oral’ın 70’li yıllarda kaleme aldığı özel bir mektubun ve hikâyesinin ele alındığı “Yapraklı Mektuptan Çiçekli Mektuba - bir sonbahar hikâyesi” sergisi mektup yazmanın romantizmini yeniden hatırlatıyor. Tan Oral, kentin sokaklarını kaplayan çınar yapraklarından biriyle başlayıp çiçekli bir mektupla son bulan hikâyeyi bizlere anlatıyor. 

1970’lerde bir sonbahar günü sevgiliye gönderilen bir kuru yaprakla başlayan hikâyenin kahramanı Tan Oral, sadece minik çiçeklerden oluşan bir mektup hazırlıyor ancak mektubu o kadar seviyor ki sevgiliye gönderemiyor. Yaratıcısının elinde kalan bu mektup o yıllarda çok seviliyor, pek çok dergide ve kitapta kullanılıyor. Mektup ilk kez 1973 yılında Özgür İnsan dergisinin “umut” temalı sayısında yayımlanıyor. Büyük ilgi gören mektup, kartonlara basılıp siyasal toplantılarda dağıtılıyor. Almanya’da yayımlanan, karikatürlerle Türkiye’nin yakın tarihini anlatan Karikatürkei’nin (1981) sonra da Carigrafia (1995) adlı bir başka kitabın önsözü de oluyor. Posta Kutusu dergisinde (2003, Sayı 1) hikâyesi ile birlikte yayınlanıyor.

Sevgiliye mektup yazmanın ve umudun en naif sembolü haline gelen çiçekli mektubun yer aldığı “Yapraklı Mektuptan Çiçekli Mektuba - bir sonbahar hikâyesi” sergisi, 30 Eylül 2022 - 31 Ocak 2023 tarihleri arasında Bebek Sarnıcı Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Bebek Sarnıcı Galerisi pazartesi hariç haftanın her gün 12.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tan Oral kimdir? 

Orta öğretimini Anadolu'nun birçok kentini dolaşarak tamamlayan Tan Oral, 1963’te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Aynı okulda Prof. Sedad Hakkı Eldem'in asistanı olarak çalıştı. Yayın yaşamına Ant, Yeni Gün, Yansıma ve Özgür İnsan gibi dergi ve gazetelerde karikatürler çizerek başladı. Ayrıca bazı sendikaların yayın organlarında da çizimler yaptı. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Karikatür Yarışmaları’nın gerçekleşmesinde ve İstanbul, Eskişehir, İzmir Karikatür Müzeleri’nin kuruluşunda çalıştı. Politika gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. Sonra Cumhuriyet ve Taraf gazetelerinde günlük karikatürlerini sürdürdü. Bu arada çeşitli üniversite ve yüksek okullarda da uzun yıllar öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ankara Çağdaş Gazeteciler Derneği ile İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Karikatür Vakfı tarafından birçok kez ödüllendirildi. Halkın oylarıyla Nokta dergisi “Doruktakiler” ödülüne layık görüldü ve 34. TÜYAP Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu olarak yer aldı.BAŞLANGIÇ TARİHİ 30.09.2022 12:00
BİTİŞ TARİHİ 31.01.2023 08:00
YER Bebek Sarnıcı Galerisi
ADRES Bebek Sarnıcı Galerisi, Bebek Cevdet Paşa Cad. No:71 34342 Beşiktaş/İstanbul
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
Yapraklı Mektuptan Çiçekli Mektuba - Bir Sonbahar Hikâyesi


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr