Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Şairler Neden Resim Yapar?


Edebiyatın en ince kelime oyunları ustalarının yüze yakın eserini bir araya getirdiğimiz sergimize davetlisiniz!

21 Mart Dünya Şiir Günü'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane Sergi Salonu'nun kapıları “Şairler Neden Resim Yapar? - Yeni Varoluş Biçimleri - Ara Duruşlar Üzerine” sergisi için açıldı.

Antalya Kültür Sanat’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez, tasarımını Ulaş Uğur’un üstleniyor. Bilindik olanın dışına çıkan sergi, 1890’lardan itibaren Tevfik Fikret’le başlayarak Arif Dino, Nâzım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat, İlhan Berk, Metin Eloğlu, Cemal Süreya, Metin Altıok, Oruç Aruoba, Lale Müldür, Zafer Şenocak, Turgay Kantürk, Sami Baydar, Achim Wagner, Anita Sezgener, Hicran Aslan ve Sevinç Çalhanoğlu’nun imge dünyasını dizelerle değil resim sanatıyla aktardıkları eserleri bir araya getiriyor. 


Şair olarak tanıdığımız sanatçıların bu kez tuval, kâğıt, kolaj, desen üzerine çalışmaları sergileniyor. Sergi, Türkiye’de modern şiirin yükselmesiyle birlikte şairlerin resim sanatıyla da iç içe geçtiğini gösteriyor. 

Türkiye’de 1955 yılında şairlerin el yazısıyla kendi şiirlerini yazdıkları kartonları Fethi Karakaş, Ferruh Başağa, Nuri İyem, Abdurrahman Öztoprak gibi ressamların boyamasıyla oluşan ‘Resimli Şiir’ çalışmaları, Ara Güler’in katılımıyla “Fotoğraflı Şiir” sergilerinin açılmasıyla devam ediyor. İçeriğinde özel koleksiyonların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı koleksiyonunda yer alan ilk baskı kitaplardan bir seçkinin de yer aldığı sergi, 21 Mart - 21 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Saraçhane Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.
BAŞLANGIÇ TARİHİ 21.03.2022 09:00
BİTİŞ TARİHİ 21.06.2022 05:00
YER Saraçhane Sergi Salonu
ADRES İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kemalpaşa Mah. 15 Temmuz Şehitleri Cad. No:5
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
Şairler Neden Resim Yapar?


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr