Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Kuş Koysunlar Yoluna


Habitat Sanat’ın ilk sergisi “Kuş Koysunlar Yoluna”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin merkezinde yepyeni bir kültür, sanat ve bilim alanını kent sakinlerinin kullanımına sunuyor. Her yaştan İstanbullu’nun ortak fikir, deneyim ve bilgilerini paylaşmak üzere bir araya gelebilecekleri, birlikte üretmenin öğrenme imkanı bulabilecekleri Habitat Yaşam Merkezi Şişli’de hayata geçiyor. 

Şair Nilgün Marmara’nın aynı adlı şiirinden esinlenerek, M. Wenda Koyuncu’nun küratörlüğünde hazırlanan sergi gözümüz, algımız ve zihnimizin; varlığa veya şeylerin düzeni’ne dair kabullenişlere başka bir pencere açma girişimi sunuyor. 

“Simone Weil, “insanın vücut bulması” gerekliliğinden bahseder. İllüzyonda, hayalde yaşamanın, hakikate ulaşmada bir engel olduğunu düşünür. Gerçeği ifade edebilmek için bunun üzerinde çalışmak gereklidir.” diyen sanatçı izleyiciyi; varlığın dilde, mekanda ve zamanda katılaşmış hallerine akışkan, uçucu bir bakış sunmaya davet ediyor. 

Okay, kediler, kuşlar, kadınlar ve diğer varlıklar arasında alışıldık formlardan uzaklaşarak bir tür oyun ortamı yaratarak sevgiye ve duyguya açılan bir dünya imgesi kurar. Eserlerde görülen bütüncül, tamamlanmış, içe kapalı formlar yerine, hareketli, açık, parçacıklı ve oluş halindeki imgeler yoldaş bir türdeşliğin imkanını sorgularlar. Bir kuş kafesi bir eteğe, bir etek bir çadıra, bir çadır saf bir üçgene, bir üçgen bir kuş gagasına, bir gaga bir kadın göbeğine, bir göbek devasa bir kaşığa evrilir. Kediler, kadınlar ve kuşlar, verili dünyanın ötesine uzanarak şiirsel bir habibatı var ederler. Sergi mekanının Habitat Sanat olması serginin yaratıcı enerjisiyle uyumlu enteresan bir rastlantıya denk düşüyor.Simone Weil, “insanın vücut bulması” gerekliliğinden bahseder. İllüzyonda, hayalde yaşamanın, hakikate ulaşmada bir engel olduğunu düşünür. Gerçeği ifade edebilmek için bunun üzerinde çalışmak gereklidir.” diyen sanatçı izleyiciyi; varlığın dilde, mekanda ve zamanda katılaşmış hallerine akışkan, uçucu bir bakış sunmaya davet ediyor. 

Sanatçı Gökçe Okay’ın uzun yıllara yayılan üretimlerinden bir seçkiyle hazırlanan “Kuş Koysunlar Yoluna” sergisi, ayrıca sanatçının ahşap ve kinetik heykellerinden, pentüre, camaltı resimlerinden dikişle yapılmış üretimlerine kadar çok farklı malzeme ve tekniği bir arada görme imkanı sunuyor. Sergi, 2 Şubat - 2 Haziran 2023 tarihleri arasında Habitat Yaşam Merkezi’nin Habitat Sanat alanında ziyaret edilebilir.
BAŞLANGIÇ TARİHİ 02.02.2023 10:00
BİTİŞ TARİHİ 02.06.2023 10:00
YER Habitat Sanat
ADRES Merkez mah. Abide-i Hürriyet Cad. No:211
Kuş Koysunlar Yoluna


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr