Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

“Hatt-ı Balâ” İstiklal’den Geçenler, İstiklal’de Kalanlar"


İstiklal Caddesi’ni konu alan “Hattı-ı Bâlâ - İstiklal’den Geçenler, İstiklal’de Kalanlar” sergimize herkesi bekliyoruz.

İBB Atatürk Kitaplığı Arşivi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden bir seçkiyle hazırlanan  “Hatt-ı Balâ” İstiklal’den Geçenler, İstiklal’de Kalanlar sergisi,  Galatasaray Meydanı’nda İstanbullularla buluştu.

Osmanlı Dönemi’nin 'Cadde-i Kebir'i (Büyük Cadde) Fransızca adıyla 'Grande Rue de Pera' yani bugünün İstiklâl Caddesi, tarih boyunca İstanbul’un kültür ve ticaret hayatının kalbi oldu. Boğaziçi ile Haliç arasında yükselen ve kente hâkim bir tepe üzerinde kurulan cadde, farklı dönemlerde farklı kültürlerin izleri ile şekillendi. Bu çok katmanlı yapının verdiği zengin kültürel miras günümüze de yansıdı. 20. yüzyılda “İstiklal” adını alan cadde, Türkiye’deki toplumsal dönüşümlerin ve tarihsel olayların ardından gerçekleşen kutlamaların, törenlerin ve yürüyüşlerin de adresi oldu. Özellikle 19. yüzyılın son çeyreğinden günümüze kadar İstiklal Caddesi, 150 yıl boyunca kentin en önemli kültür hattı olma özelliğini korudu. 

Her dönemi farklı özelliklerle yansıtan semt günümüzde, ortak bir geçmişe ışık tutuyor. Kentliliği, kamusal alan fikrini, kültür ve sanatı içinde barındırmakla birlikte ötekileştirmeden farklılıkları, sesleri ve renkleri ile herkese ev sahipliği yapan cadde bugün kente hafızasını hatırlatan ana arterlerden biri olmaya devam ediyor.

 Atatürk Kitaplığı arşivinde yer alan harita ve fotoğraflarla, zengin kültürel mirasını günümüze kadar sürdürmüş İstiklal Caddesi’ni konu alan “Hattı-ı Bâlâ - İstiklal’den Geçenler, İstiklal’de Kalanlar” sergimize herkesi bekliyoruz.BAŞLANGIÇ TARİHİ 11.11.2021 09:00
BİTİŞ TARİHİ 14.11.2022 02:46
YER Galatasaray Meydanı
ADRES Galatasaray Meydanı/Kuloğlu, Kartal Sok.
“Hatt-ı Balâ” İstiklal’den Geçenler, İstiklal’de Kalanlar"


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr