Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Gülhane Sarnıcı


Yapının Tarihçesi ve Mimarisi:  

Gülhane Parkı Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin kuzeyinde yer almaktadır. M.S. 5.-7.  yüzyıllar arasına tarihlenen sarnıcın kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Sarnıç, Padişah  Mehmet Reşat’ın 16 Ekim 1912 tarihinde verdiği izinle İstanbul Şehremini Dr. Cemil Topuzlu  tarafından Gülhane Parkı’nın halka açık bir parka dönüştürüldüğü 1913 yılında tespit edilmiştir.  

Sarnıcın üzerindeki duvar kalıntıları geçmişte üzerinde bir yapı bulunduğuna işaret etmektedir.  Wulzinger, sarnıcın bir manastır ya da hamamın alt yapısı olarak inşa edilmiş olabileceğini  aktarmaktadır.  

Gülhane Parkı Sarnıcı, bir dönem akvaryum olarak hizmet vermiş olup; yapı akvaryum haline  getirilirken ziyaretçi girişi için yapının içine merdiven eklenmiş ve ışıklandırma için zemine  metal plakalar yerleştirilip sütunlara demir kelepçeler takılmıştır. 

Sarnıcın yanında H. 1329/ M. 1911 tarihli kitabesi olan barok üsluplu çeşme Cemil Topuzlu tarafından yenilenmiştir. 


İBB Uygulamaları: 

Gülhane Parkı Sarnıcı; İBB Miras’ın Bebek Sarnıcı, Cendere Sanat, Haliç Sanat gibi unutulmuş  tarihi yapıları “yeni bir yaşam alanı” yaklaşımıyla şehre kazandırdığı sanat alanlarından biri  olarak kapılarını açıyor. Uzun yıllardır atıl durumda kalan Gülhane Sarnıcı’nda, özgün  dokusunu ortaya çıkaran İBB Miras ekipleri titizlikle koruma ve restorasyon çalışmaları  gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl, tarihinin en kapsamlı restorasyonuyla dünya mirası Yerebatan Sarnıcı’nı koruma altına alıp yeni nesil müzecilik anlayışıyla kültür-sanata açan İBB  Miras, benzer bir yaklaşımı Gülhane Parkı Sarnıcı’nda da hayata geçirdi. 

Çağdaş bir aydınlatma sistemiyle sarnıcın iç mekânı, söyleşiler, dinletiler gibi farklı etkinliklere  ev sahipliği yapacak düzenlemelerle kültür-sanat dünyasına açılmaktadır.  

İBB Miras, Gülhane Parkı Sarnıcı’yla birlikte yanı başındaki tarihi çeşmeyi de bakım ve  onarımdan geçirerek suya kavuşturdu. H. 1329/ M. 1911 tarihli kitabesi olan Barok üsluplu  zarif çeşme, akan suyuyla kent hayatına yaşam katmayı sürdürecek.

İstanbul’un en özel buluşma alanlarından olan Gülhane Parkı’nda bulunan Gülhane Parkı  Sarnıcı’nda, sanatçı Büşra Kölmük’ün “Gelecek Güzel Günler”, “Ojakhi”, “Rüya Odası” gibi  heykellerinin sergileneceği “Polen” başlıklı sergisi ziyaretçilerle buluşacak.  BAŞLANGIÇ TARİHİ 04.04.2023 12:29
BİTİŞ TARİHİ 04.04.2023 12:29
YER Gülhane Parkı
Gülhane Sarnıcı


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr