Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Erzincan’dan Tercan’dan Kent, Mekân, İnsan


İstanbul’un kamusal sanat alanlarından Mecidiyeköy Sanat, “Erzincan’dan Tercan’dan: Kent, Mekân, İnsan” ile sizleri İstanbul’dan Erzincan’a uzanan bir yolculuğa davet ediyor.

Erzincan 24 Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği tarafından Erzincan’ın kültürel ve tarihi değerlerinin kayıt altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen sergi, bölgenin kültürüne yakından bakmaya odaklanıyor.

Anadolu’nun kadim kentlerinden Erzincan’ın Tercan, Otlukbeli, Çayırlı ilçelerinin tarihi yapılarıyla kültürel ve doğal özelliklerine dair görsel bellek oluşturmayı hedefleyen proje kapsamında bölgeye davet edilen Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçıları beş gün boyunca çektikleri karelerle bölgenin tarih, kültür, doğa ve insan manzaralarını görsel bir şölene dönüştürdüler. 

Uluslararası ödüllü fotoğraf sanatçıları Murat Bakmaz ve Mehmet Aslan’ın koordinatörlüğüyle gerçekleşen sergi, Mama Hatun Türbesi ve Külliyesi ile UNESCO Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girmeye aday Tercan, Anadolu’da kurulmuş birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Çayırlı ve doğal bir anıt olan Otlukbeli’nin eşsiz güzelliklerini ve gündelik yaşama yansıyan izlerini 19 fotoğrafçının çektiği birbirinden etkileyici 86 fotoğraf karesiyle sizlere sunuyor.


Her biri farklı tarzlara sahip fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarıyla zenginleştirdikleri kareler, eşsiz güzellikler sunan bir coğrafyada kültürel ve sosyal yaşamın bir parçası haline gelmiş binlerce yıllık birikimin izlerini daha yakından görme fırsatı sunuyor.Sergi, 18 Ağustos-30 Kasım 2022 tarihleri arasında Mecidiyeköy Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçılar: Ali Mermertaş, Arzu İbranoğlu, Elif Öz, Emrah Karakoç, Fevzi Sarıçicek, Gülin Yiğiter, Hakan Çöplü, Hasan Açan, H.Remzi Konak, Mehmet Aslan, Murat Bakmaz,Murat İbranoğlu, Mustafa Kılıç, Osman Maaşoğlu, R.Rıdvan Süslü, Sema Mermertaş, Seyit Konyalı, Şeref Akçay, Zehra ÇöplüBAŞLANGIÇ TARİHİ 18.08.2022 09:00
BİTİŞ TARİHİ 30.11.2022 05:00
YER Mecidiyeköy Sanat Galerisi
ADRES Mecidiyeköy Meydan/İstanbul
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
Erzincan’dan Tercan’dan  Kent, Mekân, İnsan


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr