Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Çizerini Yaşatan Çizgiler, Türk Karikatür Ustaları Özgün Eser Seçkisi


Seçkide Türk karikatür ustalarından 80 çizerin hayat hikâyeleriyle birlikte 170 karikatürü yer alıyor.

Çizerini Yaşatan Çizgiler sergisi, Müze Gazhane’nin tarihi yerleşkesindeki iki müzeden biri olan İBB Karikatür ve Mizah Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, mesleğin öncülerinden takipçi kuşaklara, karikatürü toplumun sesini yükselten bir megafon olarak kullananlardan gülmeceyle düşünceyi bağdaştıranlara, resim ve grafik disiplinlerinden beslenenlerden fikrin özünü yalın çizgilerde arayanlara kadar onlarca farklı üslup ve tekniğin bir arada izlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda ustalara saygı niteliği taşımasıyla sergi, isminin de çağrıştırdığı gibi çizerlerin, geride bıraktıkları eserleri ile yaşamaya devam ettiğini kanıtlıyor. 


Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın üstlendiği sergideki özgün çizimlerin büyük çoğunluğunu Karikatürcüler Derneği arşivi oluştururken, Akdağ Saydut Koleksiyonu, Bozok Ailesi Koleksiyonu, Doğu Ailesi Koleksiyonu, İlhan Düzgit Koleksiyonu, Zafer Temoçin Koleksiyonu ve İzzeddin Çalışlar Koleksiyonu ile 11 ustanın özel eşyaları da yer alıyor.

Seçkide Türk karikatür ustalarından 80 çizerin hayat hikâyeleriyle birlikte 170 karikatürü yer alıyor.BAŞLANGIÇ TARİHİ 09.07.2021 09:00
BİTİŞ TARİHİ 15.11.2022 03:30
YER Müze Gazhane
ADRES Hasanpaşa, İkbaliye Sok. No:39, 34722/Kadıköy
Çizerini Yaşatan Çizgiler, Türk Karikatür Ustaları Özgün Eser Seçkisi


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr