Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Birlikte: İstanbul Sanat Müzesi'ne Doğru


“Birlikte" Sergisi, İBB'nin kurulum aşamasında olan İstanbul Sanat Müzesi koleksiyonundan baskı eserleri içeriyor.

İlk kez Müze Gazhane’de gösterilen sergi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'nin (IMOGA) İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı kapsamlı bağışın parçası olan baskılardan oluşuyor. Bu olağanüstü sergiyle İstanbul Sanat Müzesi, şehrimizin kültürel dokusuna yaptığı önemli katkıyı gözler önüne sermek için İstanbullularla buluşuyor. 

1929 yılından bu yana birbirinden değerli sanat eserlerinin eklenmesiyle günümüze ulaşan İBB Resim Koleksiyonu, Türk resminin asker ressamlar döneminden başlayarak, Feyhaman Duran’dan İbrahim Çallı’ya, geleneksel sanata çağdaş bir yorum sunan “66 Kare” projesinde imzası olan çağdaş ressamlara kadar, birçok önemli eseri bünyesinde barındırıyor. Yakın zamanda ünlü İtalyan ressam Bellini’nin “Fatih Sultan Mehmet” portresi ile Cristofano dell'Altissimo’nun Kanuni Sultan Süleyman tablosunun da eklenmesiyle koleksiyonunu zenginleştiriyor. 

Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği, farklı kuşaklardan 85 sanatçının çeşitli stil ve tekniklerde ürettikleri 91 eseri bir araya getiren “Birlikte” sergisi, Türkiye'deki modern ve çağdaş baskı sanatına ışık tutuyor. Aynı zamanda baskı sanatının teknik karmaşıklığının yanı sıra büyüleyici estetiğini ortaya çıkarmak için ahşap baskı, gravür, litografi, serigrafi ve arşivsel pigment baskı gibi çeşitli tekniklerin daha geniş bir kitleye aktarılmasına aracılık etmeyi amaçlıyor.


Soyutlamadan figürasyona baskı sanatının önemli estetik ve kavramsal eğilimlerini öne çıkaran sergi, 20. yüzyılın ortalarından bu yana baskı sanatının dinamik çoğulculuğunu ve şaşırtıcı heterojenliğini iyi bir şekilde izleyicisine sunuyor. Sanatın kent yaşamıyla buluşmasına katkı sunacak, yaşayan bir müze olarak yola çıkan İBB İstanbul Sanat Müzesi, şehre farklı sanat mekânları da sunarak kültürel kamusallığı genişletiyor ve herkesi sanatın katılımcısı olmaya davet ediyor. 

“Birlikte: İstanbul Sanat Müzesi’ne Doğru” başlıklı sergi 3 Temmuz 2022’ye kadar Müze Gazhane’de ziyaret edilebilir. Sergi pazartesi günleri hariç hafta içi 09.00-18.00, hafta sonu 10.00-19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.BAŞLANGIÇ TARİHİ 03.04.2022 09:00
BİTİŞ TARİHİ 03.05.2022 05:00
YER Müze Gazhane
ADRES Hasanpaşa Mah., İkbaliye Sok.,No:39, 34722/Kadıköy
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
Birlikte: İstanbul Sanat Müzesi'ne Doğru


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr