Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

BİHİ-O’nun (adı) ile


Yazı sanatının kadim bir ifade biçimi olan “BİHİ” Mecidiyeköy Sanat’ta yeniden hayat buluyor.

İstanbul’un yeni kamusal sanat alanı Mecidiyeköy Sanat, ikinci sergisi “BİHİ” ile kadim bir yazı formunu günümüze taşıyor. İlk defa 17. yüzyıl sonlarında yazı hayatına giren ve 19. yüzyıldan itibaren resmi yazışmalarda yaygın olarak kullanılan “BİHİ”, besmelenin sadece iki harf ile sembolize edilerek ifade şekli olarak bilinmektedir.

Osmanlı arşivlerinde yer alan ancak günümüze ulaşamadığından çok da bilinmeyen ve kullanılmayan BİHİ, “O’nun adıyla, ona, onunla, onda, onun vasıtası ile” anlamlarını taşımaktadır ve kitabet sanatının zirvesi olarak nitelendirilmektedir. Kültür, sanat ve hafıza sergileriyle İstanbul’a ayna tutmak üzere Mecidiyeköy meydanında yerini alan Mecidiyeköy Sanat, “BİHİ” sergisi ile bu topraklara ait bu kadim bilgiyi yazı/hat sanatının unutulan bir kültürel değerini yeniden hatırlatıyor.


Belkıs Kamut Aktürk küratörlüğünde hazırlanan sergide, günümüzün hat ustalarından Hattat Müzehhip Muhammet Mağ’ın BİHİ koleksiyonu eserleri farklı karakterdeki yazı türlerinde “b” ve “h” birleşimleri yer alıyor. Bu kültürel geleneği hat sanatının enginliği ve derinliği ile çizgisel değeri yüksek eserlerle yeniden açığa çıkarmak amacıyla hazırlanan “BİHİ” sergisi, 25 Mart-6 Mayıs 2022 tarihleri arasında pazartesi hariç her haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında Mecidiyeköy Sanat’ta ziyaret edilebilir.BAŞLANGIÇ TARİHİ 25.03.2022 10:00
BİTİŞ TARİHİ 06.05.2022 07:00
YER Mecidiyeköy Sanat Galerisi
ADRES Mecidiyeköy Meydanı
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.
BİHİ-O’nun (adı) ile


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr