Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Akışın Tanığı


Pompa istasyonundan yeni bir kültür-sanat merkezine dönüştürülen Cendere Sanat, tarihi dokusundan ilham alınarak oluşturulan ilk sergisi “Akışın Tanığı” ile İstanbulluları ağırlamayı bekliyor.

Osmanlı döneminden bugüne kalan Cendere Su Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekiplerinin titizlikle yürüttüğü yeniden işlevlendirme sürecinin ardından sanat galerisi olarak kapılarını açtı.

Küratörlüğünü Derya Yücel, Ebru Yetişkin ve Marcus Graf’ın üstlendiği sergi, birlikte var olabileceğimiz, deneyimleyebileceğimiz, öğrenebileceğimiz ve akış deneyimini hatırlayabileceğimiz bir davet sunuyor.

İstanbul'daki kentsel değişimin şiirsel, mimari, teknobilimsel, mitolojik, politik, ekolojik ve felsefi yönlerine odaklanan davetli sanatçılar ve araştırmacılar, yaşamı belki de daha mutlu, güçlü ve anlamlı kılmak için geçici bir özerk bölge yaratıyor. Bu bölgeyi yaratırken hayatın akışına tanık olmak aynı anda hem çok fazla dikkat gerektiren hem de dikkat dağıtıcı bir eylem olarak karşımızda duruyor. 

Bilgi akışı, hatıraların akışı, zamanın akışı, trafik akışı, ticaret akışı, enerji akışı ve sorumluluklarımızın akışında bireyler kendilerini bu baloncuklar içinde ve sanki güçlü bir su akıntısı tarafından taşınıyormuş gibi yüzer gezerken bulabiliyor.


Sergi, “akışa tanıklık ederken neleri keşfedebiliriz?”, “Endişeler, kederli düşünceler ve hayal kırıklıkları olmadan zamanda akıyormuş gibi hissettiğimiz o değerli küçücük anlar nelerden oluşuyor?”, “Farklı bakış açıları ve çeşitli yaşam akışlarına tanıklık etmenin yollarını öğrenebilir ve unutabilir miyiz?”, “Aynı anda hem kök salmak hem suyun akışına kapılıp köksüzlüğe yol almak mümkün müdür?”, “Merkezsiz, akışkan ve ortak bir dünya yaratabilir miyiz?” sorularının cevaplarını arıyor.

Serginin başlığı olan “Akışın Tanığı”, hem güncel sanatın hem de günümüz yaşamının gözden geçirilmesinde bir referans olarak kullanılıyor. Sergide yer alan sanatçılar, toplumumuzu şekillendiren akıntının gücünü eleştirel bir biçimde ortaya koyuyor. Bu güçlü akıntı, pervanelerden akıp giderken aynı zamanda yaşadığımız mega şehrin sokaklarına karışıyor. 

Alper Aydın, Burçak Bingöl, Çağrı Saray, Dilara Akay, Ebru Döşekçi, Elçin Acun, Elmas Deniz, Fırat Bingöl, Genco Gülan, Gizem Renklidağ, Gözde Mimiko Türkkan, Gökhan Avcıoğlu, Gülçin Aksoy, Gülhatun Yıldırım, Hüsamettin Koçan, İrem Tok, Onur Mansız, Pınar Öğrenci, Silvia Bener, Uğur Cinel, Volkan Aslan, Yasemin Özcan’ın eserlerine ev sahipliği yapan “Akışın Tanığı” sergisi 24 Ekim 2022-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Cendere Sanat’ta sizleri bekliyor.BAŞLANGIÇ TARİHİ 24.10.2022 09:00
BİTİŞ TARİHİ 30.04.2023 05:00
YER Cendere Sanat Müzesi  
ADRES Huzur Mah. Cendere Cad. No:128 Şişli/İstanbul
KATILIM Herkese açık, ücretsiz.


Akışın Tanığı


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr