Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

30 Ağustos Zaferin Fotoğrafı


Büyük Taarruz'un zafere ulaştığı 30 Ağustos'un kolektif hafızamızdaki önemine vurgulayan sergi, Yenikapı etkinlik alanında.

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta zafere ulaştığında artık karşımızda yeni bir olanağın, bir tarihsel kırılmanın, bir devrimler döneminin başlangıcı belirir. Kolektif hafızamızdaki önemi, tam da bu yüzden yeni bir başlangıca eştir. 30 Ağustos, yurdun düşman işgalinden kurtuluşunu simgelediği kadar, bir yıl içerisinde ilan edilecek olan Cumhuriyet’e giden yolu da açan, Samsun’dan başlayıp Anadolu’yu köşe bucak saran hürriyet tutkusu ve inadını yıllar süren kurtuluş mücadelesiyle taçlandıran büyük bir kırılma noktasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 30 Ağustos’un 99. yıldönümünü ve bu kurtuluş mücadelesinde kararlılık ve cesaret gösteren Mustafa Kemal Atatürk'ü andığımız sergi, İBB Zafer kutlamaları kapsamında Yenikapı etkinlik alanında ziyarete açıldı.


Atatürk Kitaplığı arşivinde yer alan fotoğraflardan oluşan sergide, taarruz öncesi birliklerin intikal esnasındaki fotoğraflarından Milli Mücadele sırasındaki süvari bölüğü fotoğraflarına, propaganda kartpostallarından masa başındaki toplantı görsellerine, cephedeki topçu bölüğü fotoğraflarından Milli Mücadele Komutanı Gazi Mustafa Kemal’in fotoğraflarına değin geniş bir seçki yer aldı.BAŞLANGIÇ TARİHİ 30.08.2021 12:00
BİTİŞ TARİHİ 30.08.2021 12:00
YER Yenikapı Etkinlik Alanı
ADRES Yenikapı
30 Ağustos Zaferin Fotoğrafı


İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr