Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Yaşar Kemal’in ismi Sarıgazi’de yaşayacak

04.08.2022


Edebiyatımızın usta kalemlerinden Yaşar Kemal’in ismini yaşatan kütüphane, Sarıgazi’de İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

‘Yeni nesil kütüphaneciliğin’ yaygınlaşması hedefiyle kısa sürede çok sayıda kütüphaneyi şehre kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında açılışlara devam ediyor.

Edebiyatımızın usta kalemlerinden Yaşar Kemal’in ismini yaşatan kütüphane, Sarıgazi’de İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

İnce Memed, Yer Demir Gök Bakır, Demirciler Çarşısı Cinayeti gibi Türkiye edebiyatında önemli bir yer tutan ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türkiyeli yazar olan Yaşar Kemal’in adını taşıyan kütüphane, 2019’dan bu yana açılan 16. kütüphane oldu. İBB’ye bağlı kütüphane sayısı 36’ya yükseldi.

Yıl sonuna kadar 50 kütüphane hedefi

30 Temmuz’da Sarıgazililerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen açılış töreninde konuşan Başkan İmamoğlu, “‘Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak’” mottosuyla açtığımız yeni nesil kütüphanelerimizi sadece birer kütüphane olarak değil bulundukları bölgenin gelişimine fayda sağlayacak, çevre halkına yeni bir soluk kazandıracak merkezler olarak düşünüyoruz” vurgusu yaptı.

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) ihtiyaç haritalarını esas alarak sosyal açıdan dezavantajlı bölgelere öncelik verildiğini kaydeden İmamoğlu, 2022 yılı sonuna kadar 50 kütüphane hedefine ulaşmak için çalışmalara devam edildiği bilgisini verdi.

‘Kültürel mirası geleceğe taşımaya devam ediyoruz’

Törende İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da söz alarak, yeni açılan kütüphanelerde kültür-sanat dünyasının önemli isimlerini taşımasının bir ‘hatırlama ve hatırlatma’ amacı güttüğüne dikkat çekti. Polat, “Ahmed Arif’ten Sezai Karakoç’a, Gülten Akın’dan Peyami Safa’ya, Rıfat Ilgaz’dan Evliya Çelebi’ye bu topraklarda eserleriyle kültür mirasının kendisine dönüşen isimlerle, tıpkı onların yaşamlarıyla da örnekledikleri gibi bu kültürel mirası geleceğe taşımaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Yaşar Kemal Kütüphanesi, 20 bin eserlik dermesi ile bin 774 metrekare üzerine kurulu bir alanda toplam 400 kişi kapasitesiyle İstanbullulara hizmet verecek.Yaşar Kemal’in ismi Sarıgazi’de yaşayacak
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr