Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Tarihi Moda İskelesi yepyeni bir görünümle hizmete hazır

31.10.2022


Tarihi Moda İskelesi'nde kitap-kafe konseptiyle hizmet veren kütüphane, 250 metrekarelik alanı ve 6 bin 500 eserden oluşan dermesiyle okuyucularını bekliyor.

Mimar Vedat Tek tarafından 1916-1917 yılları arasında yapılan, İstanbul’un en eski ve 20. yüzyıl başlarına ait neo-klasik üsluptaki iskelelerinden biri olma özelliğini taşıyan Moda İskelesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekipleri tarafından restore edilerek yepyeni bir görünüme kavuştu. Restorasyon sonrası açılışı 19 Ağustos tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. Açılışa siyasi parti temsilcileri, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköylü yurttaşlar ve sanatçılar katıldı.


‘İSTANBUL EŞİTLİKÇİ İLKEDEN VAZGEÇMEYECEK’

"150 Günde 150 Proje” programı kapsamında gerçekleşen açılış töreninde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “25 yıl boyunca tümden unutulmuş, İBB hizmetlerinin neredeyse yok seviyesinde olduğu bir Kadıköy'ü devraldık. Eski bir Kadıköylü olarak bu yılların kısmen şahidiyim. Ama artık o dönem bitti. Biz Kadıköy'e ne kadar hizmet ediyorsak Sultanbeyli’ye de o kadar hizmet edeceğiz. Eğer Gaziosmanpaşa'yla Bakırköy'ü eşit tutamıyorsanız İstanbul'a belediye başkanlığı yapamazsınız. Bundan sonra İstanbul bu tadı aldı. Bu eşitlikçi ilkeden asla vazgeçmeyecek” dedi.

Restorasyonu gerçekleşen İBB Miras biriminin şehrin sahip olduğu tarihi yapıları koruyan ve gelecek kuşaklara aktaran bir markaya dönüştüğünü ifade etti. Açılışa eşlik eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, restorasyondan duyulan memnuniyeti, ”Kapısı kilitli iskelelerini uzaktan kaygıyla izleyen Kadıköylülerin yüreklerine su serpti” ifadeleriyle dile getirdi.


KİTAP&KAFE VE KÜTÜPHANE OLARAK TASARLANDI

Günümüze kadar restoran, iskele ve gazino gibi farklı işlevlerde kullanılan Moda İskelesi, işlevlendirme projesiyle kitap-kafe ve kütüphane konseptine ev sahipliği yapacak. 250 metrekare alanda 87 kişilik kapasitesiyle hizmet verecek olan Moda Kütüphanesi’nin dermesi 6 bin 500 kitaptan oluşuyor. Tarihi iskelenin kütüphane bölümü; edebiyat, tarih, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık, tasarım, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden eseri bünyesinde bulunduruyor.
Tarihi Moda İskelesi yepyeni bir görünümle hizmete hazır
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr