Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Taksim'e yeni kütüphane: Sevgi Soysal'ın ismi burada yaşayacak

31.10.2022


Türkiye edebiyatının en üretken yazarlarından biri olan Sevgi Soysal’ın ismini taşıyan kütüphane, Taksim’de açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Sevgi Soysal Kütüphane, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Açılış törenine belediye yetkilileri, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşların yanı sıra Soysal’ın kızları, Funda ve Defne Soysal da eşlik etti.

‘ANNEME SAHİP ÇIKILDIĞI İÇİN ÇOK SEVİNİYORUM’

Törende kısa bir konuşma yapan Funda Soysal, annesinin ismini taşıyan kütüphaneyi evi gibi gördüğünü belirterek, “Annemin yokluğunda kitaplar bize yarenlik etti… Anneme sahip çıkıldığı için çok seviniyorum. Hayatı ve gençleri çok seven bir insanın adına açılan bir kütüphanenin Taksim gibi cıvıl cıvıl gençlerle dolu bir yerde olması ayrıca anlamlı” dedi.


‘MİLLETİMİZİ MUTLU ETMEK İÇİN İŞ YAPACAĞIZ’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise durmaksızın çalışan bir belediye olacaklarını belirterek, “Biz toplumun yaşam kalitesini büyüten, arttıran o insanlara güzel gelecek sağlama noktasında sağlıklı adımların temellerinin atıldığı her işe büyük proje diye bakıyoruz” dedi. “Kimsenin gözünü boyamak için ya da birkaç insanı ya da bir avuç insanı mutlu etmek için iş yapmayacağız. Milletimizi mutlu etmek için iş yapacağız” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçesine, hangi partiye ait olduğuna, orada hangi siyasi görüş ağırlıkta olduğuna bakmaksızın şehrimizin ve milletimizin ihtiyaç duyduğu evrensel hangi duygular, hangi ihtiyaçlar var ise ona dönük işleri yapacağız. 150 projeyle kısıtlı değil elbette yürüyüşümüz. Daha önümüzde çok kıymetli birkaç 150 gün ve birkaç 150 projeyi sizlerle buluşturan, durmaksızın çalışan bir belediye olacağız.” Başkan İmamoğlu, konuşmasının ardından kütüphaneye gelen gençlerle sohbet etti.


İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise Sevgi Soysal’ın ismini taşıyan kütüphanenin 1072 metrekarelik alanı ve 200 kişilik kapasitesiyle hizmet vereceğini belirtti. Geniş bir yelpazeden oluşan dermesi ve nadide arşiviyle bir araştırma merkezi görevini üstlenen Atatürk Kitaplığı’na komşu yeni kütüphane, 10 bini aşkın eserlik dermesinde çeşitli disiplinlerden yayınları bulunduruyor.
Taksim'e yeni kütüphane: Sevgi Soysal'ın ismi burada yaşayacak
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr