Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Otopark alanından kütüphaneye: Attilâ İlhan, Küçükçekmece’de

04.08.2022


Otopark alanı iken düzenleme kapsamında kamuya kazandırılan Attilâ İlhan Kütüphanesi, 3 Ağustos’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Küçükçekmece Cennet Mahallesi’nde 11 bin 600 m2 alanda gerçekleştirdiği meydan ve peyzaj düzenlemesiyle birlikte edebiyat ve düşünce dünyasının ileri isimlerinden Attilâ İlhan’ın ismini taşıyan kütüphanede hizmete girdi. Otopark alanı iken düzenleme kapsamında kamuya kazandırılan Attilâ İlhan Kütüphanesi, 3 Ağustos’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle açıldı.

Başkan İmamoğlu, hem meydan düzenlemesi hem de kütüphane açılışı kapsamında yaptığı konuşmada, Küçükçekmeceliler için bir nefes alma alanı yarattıklarını ifade ederek meydanda masal evi, çocuk oyun grubu ve yeşil alanlar oluşturduklarını belirtti.

‘Kaliteli Hizmeti Tüm Yurttaşlarımıza Eşit Şekilde Ulaştırıyoruz’

‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında Cennet Mahallesi’nin yeni görünümüne yakışan bir kütüphaneyi hizmete sunduklarını söyleyen Başkan İmamoğlu, ”İstanbul’un her ilçesinde, ihtiyaç duyulan her bölgede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin varlığını hissettiriyor, kaliteli hizmetini tüm yurttaşlarımıza eşit şekilde ulaştırıyoruz” dedi.

‘Bu Mekân Attilâ İlhan İle Anlam Bulacak’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise Attilâ İlhan’ın ismini kütüphane ile yaşatmanın ayrı bir değeri olduğuna dikkat çekti.Polat, “Bu mekân; 1950’lerden itibaren tüm bir Cumhuriyet yazar ve şair kuşağını hem güçlü kalemi hem de politik hattı ile etkileyen, yalnız şiiriyle değil romanları, denemeleri, senaryoları ile edebi üretimin tüm alanlarına rengini çalan, bağımsız-mücadeleci kişiliği ve duyarlı kalemi ile Türkçeyi şiirinde en özgün ve etkileyici formuna kavuşturan şairlerimizden, önemli fikir insanlarımızdan Attilâ İlhan ile anlam bulacak” ifadelerini kullandı.

İBB’ye bağlı 37 kütüphaneden biri olan Attilâ İlhan Kütüphanesi, 375 metrekarelik bir alanda 100 kişi kapasitesiyle İstanbullulara hizmet verecek. Kütüphanenin 15 bin eserlik dermesinde edebiyat, sanat, mimarlık, kent tarihi, kültürel miras gibi çeşitli disiplinlerden seçkiler yer alacak.Otopark alanından kütüphaneye: Attilâ İlhan, Küçükçekmece’de
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr