Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

İBB'den Sultanbeyli'ye ikinci kütüphane: Kemal Tahir Kütüphanesi hizmete sunuldu

06.10.2022


Sultanbeyli'deki ikinci kütüphanenin açılışını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında Sultanbeyli’deki ikinci kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve öğrenciler de eşlik etti.

Geleneksel kütüphanecilik anlayışını değiştirerek kültürel ve sosyal yaşam alanları inşa etmeyi hedefleyen İBB’nin Sultanbeyli’de açtığı kütüphane, toplumcu gerçekçiliğin önemli bir temsilcisi olan değerli yazar Kemal Tahir’in ismini taşıdı.

‘BURALARI SİZ YÖNETİN İSTİYORUZ’

Açılış töreninde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’un ihtiyaçlarını gözeten bir anlayışla açılışlarına devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi: 

“Biz istiyoruz ki Sultanbeyli'nin gençleri ve çocukları kütüphanenin yöneticisi olsun. Orada İBB’yi temsilen yöneticilerimiz var. Kütüphaneyle ilgili bir kulüp kursunlar, hangi etkinliğe ihtiyaç duyuyorlar, hangi uzmanı dinlemek istiyorlar, hangi buluşmayı önemsiyorlar onların ihtiyaçlarına dönük hepinize söz veriyorum. Kimi istiyorsanız buraya koşa koşa gelirler. Biz aracınız olacağız ve buraları siz yönetin istiyoruz.”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise göreve geldiklerinde 20 olan kütüphane sayısını 3 yılda 40’a çıkardıklarını vurguladı. Polat, açılışını gerçekleştirdikleri kütüphanelerin birer yaşam merkezi olduğunun altını çizdi.


İBB’nin yeni nesil kütüphanecilik anlayışıyla tasarladığı 40. kütüphane olan Sultanbeyli Kemal Tahir Kütüphanesi, 1250 metrekarelik bir alanda 220 kişi kapasitesiyle ve 12 bin eserden oluşan dermesiyle hizmet verecek.
İBB'den Sultanbeyli'ye ikinci kütüphane: Kemal Tahir Kütüphanesi hizmete sunuldu
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr