Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bir ayda dört yayını okurla buluşturdu

21.09.2023


Araştırmalarda referans kaynağı olan eserlerin yanı sıra dünya çizerlerinin yapıtlarının yer aldığı yayınlar kamuya sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü eylül ayında dört yeni yayınını okurlarla buluşturdu. İstanbul Şehremaneti Salname’sinin yanı sıra Şehremaneti Mecmuası’nın 13. Sayısı tıpkıbasımı ve çevriyazısıyla yayınlandı. Daha önce 41.si yayın hayatına kazandırılan 42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması da İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından basıldı. İstanbul Esnaf Defterleri de önemli bir başvuru kaynağı olarak yayın dünyasında yerini aldı.

42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması

Barışçıl ve hoşgörülü bir dünya için 42. kez bir araya gelen dünya çizerlerinin sergilenen ve ödül alan yapıtlarının yer aldığı 42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması kitabı Banu Moğulkoç tarafından yayına hazırlandı.

42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması. Yayına Hazırlayanlar: Banu Moğulkoç. İstanbul: İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2023.

Yayını incelemek için tıklayınız.

İstanbul Şehremaneti Salnamesi- 1926

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belleğine Sahip Çıkıyor” mottosuyla Şehremaneti Mecmuası’nın tıpkıbasım ve çevriyazılarını yayın hayatına kazandıran İBB, İstanbul Şehremaneti Salnamesi’yle İstanbul’a dair önemli istatistiki verilerin kamuyla paylaşılmasını sağladı. İstanbul Beldesi İhsaiyat Mecmuası’nın devamı niteliğinde olan ve tek sayısı 1926 yılında yayınlanan bu salname, Şehremaneti İhsaiyat Müdüriyeti tarafından hazırlanmış ve Şehremaneti Matbaası’nda basılmıştır.

İstanbul Şehremaneti Salnamesi- 1926. Yayına Hazırlayanlar: Bülent Bilmez, İrfan Çağatay, İzzet Umut Çelik, Serhat Bozkurt. İstanbul: İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2023.

Yayını incelemek için tıklayınız.

Şehremaneti Mecmuası 13

Derginin uzun soluklu serüveninde önemli bir yer tutan Şehremaneti Mecmuası’nın on üçüncü sayısı da bu ay okurlarla buluşan bir diğer yayın oldu. Mecmuanın yayın hayatının seneidevriyesinde yerelden evrensele uzanan, farklı başlıklarda zengin içerikler yer aldı.

Şehremaneti Mecmuası 13. Yaydına Hazırlayanlar: Bülent Bilmez, İrfan Çağatay, İzzet Umut Çelik, Serhat Bozkurt. İstanbul: İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2023.

Yayını incelemek için tıklayınız.

İstanbul Esnaf Defterleri

Osmanlı sosyal tarihçileri açısından önemli olan, araştırmalarda referans olarak karşımıza çıkan İstanbul Esnaf Defterleri de ilgilisiyle buluştu. Prof. Dr. Suraiya Faroqhi’nin tanıtım yazısının yer aldığı eser, Mehmet Demirtaş tarafından yayına hazırlandı.

İstanbul Esnaf Defterleri. Yayına Hazırlayanlar: Mehmet Demirtaş. İstanbul: İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2023.

Yayını incelemek için tıklayınız.İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bir ayda dört yayını okurla buluşturdu
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr