Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi Pendik'te hizmete sunuldu

31.10.2022


Pendik'in merkezi noktalarından birinde hizmete sunulan Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi, çeşitli disiplinlerden 18 bin eserlik dermesiyle okuyucusunu bekliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında Pendik’te Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Yeni nesil kütüphane sayısını 50’ye tamamlamayı hedefleyen İBB’nin Pendik’in merkezi noktalarından birinde hizmete sunduğu kütüphane, toplumcu gerçekçi şiir anlayışıyla Türk edebiyatının aydın yüzlerinden biri olan Hasan İzzettin Dinamo’nun ismini taşıyor.

Kütüphane açılışlarından duyduğu heyecanı paylaşan İmamoğlu, İstanbulluların kitap ödünç hizmetlerinden yararlanmasının önemine değindi. Yeni nesil kütüphaneleri aynı zamanda bir etkinlik alanına da dönüştürdüklerini belirten İmamoğlu, “Şairlerimiz, yazarlarımız ve başka insanlar buralara gelecekler etkinlik yapacaklar, böylece kültürümüze, yaşamımızın daha da zenginleşmesine katkıda bulunacaklar” dedi.

‘BURADA İSMİNİN YAŞAMASI BENİ ÇOK MUTLU ETMİŞTİR’

İBB Başkanı İmamoğlu, kütüphanenin ismini aldığı değerli yazar Dinamo’nun eserlerinin mutlaka okunması gerektiğine de dikkat çekerek, “Dinamo uğradığı haksızlık ve baskılara rağmen ülkesine, vatanına sevgisini hiç eksiltmeyen bir insan. Burada isminin yaşatılması beni çok ama çok mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi’nin 1800 metrekare alanda 250 kişilik geniş kapasitesiyle başta Pendik halkı olmak üzere tüm İstanbullulara hizmet vereceğini belirtti. İBB’nin 43. kütüphanesi olan Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi, tarihten edebiyata, siyaset biliminden felsefeye, araştırma-incelemeden sanata çok farklı disiplinlerde 18 bin eserlik zengin dermesiyle İstanbullu okuyucuya hizmet verecek.
Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi Pendik'te hizmete sunuldu
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr