Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kütüphanesi hizmette: Bu şehrin çocuklarını eşitleyeceğiz

31.10.2022


Kaleminin gücünü bu topraklardan alan, sırtını yasladığı halkın sorunlarını dizelerine dökmekten çekinmeyerek aydın sorumluluğunu yerine getiren Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ismini taşıyan kütüphane, Eyüpsultan'da hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel kütüphanecilik anlayışını değiştiren, sosyal imkanlara ulaşımı kısıtlı bölgelerde yeni kültür ve yaşam merkezleri kurmayı hedefleyen yaklaşımıyla tasarlanan Hasan Hüseyin Korkmazgil Kütüphanesi’nin açılışı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında düzenlenen açılış töreninde konuşan Başkan İmamoğlu, önümüzdeki 1,5 yıl boyunca yeni projelerine devam edeceklerini vurguladı.

‘BU ŞEHRİN ÇOCUKLARINI EŞİTLEYECEĞİZ’

Hayat boyu çok beslendiğim bilgiden, kitaptan, kütüphanelerden, bu şehirdeki bütün çocukların aynı oranda, hatta beni geçen oranda faydalanacağı imkanları bu şehirde var etmek için yola çıktık” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “‘Bu şehrin çocuklarını eşitleyeceğiz’ demiştim. Bağcılar'dan Bakırköy'e, Tuzla'dan Beylikdüzü'ne, Silivri’den Şile'ye, Bakırköy ve Kadıköy'e kadar her çocuğumuzu eşitleyeceğiz… Çocuklar hızlı büyüyorlar. Bizim onların hızına yetişmemiz lazım. Allah beni bu şehrin çocuklarına mahcup etmesin.

11.000 KİTAPLIK ZENGİN DERMESİYLE OKUYUCULARINI AĞIRLAYACAK

1000 metrekarelik bir alanda 150 kişilik bir kapasiteye sahip olan Hasan Hüseyin Korkmazgil Kütüphanesi, 11.000 kitaptan oluşan zengin bir dermeyle okuyucularını ağırlayacak. Kütüphane, edebiyat, tiyatro, resim, müzik ve sanat atölyeleri, çocuklara yönelik eğitici aktiviteler, ebeveynler için destekleyici seminerler, öğrencilerin sınavlara hazırlık dönemlerinde katılabilecekleri etüt programları, yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları ve bilişim atölyeleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra civardaki öğrencilerin ders çalışma alanı ihtiyacını karşılayan bir yer olacak.Hasan Hüseyin Korkmazgil Kütüphanesi hizmette: Bu şehrin çocuklarını eşitleyeceğiz
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr