Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Fransa Başkonsolosundan Molière sergisine ziyaret

31.10.2022


Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin ve beraberindeki ekip, İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün Molière’nin 400. yaşına özel gerçekleştirdiği 'İBB Arşivlerinde Molière’den Molyer’e' sergisini ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı’nın, 17. yüzyıldan bugüne dilden dile çevrilen eserleriyle geniş bir coğrafyaya yayılan Fransız oyun yazarı Molière’nin 400. yaşına özel düzenlediği bir dizi etkinlik ve “İBB Arşivlerinde Molière’den Molyer’e” sergisi, ilgili kurumlar tarafından ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. 

Serginin son konukları Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Christian Schnell oldu. Heyete, Fransız Kültür Merkezi Yönetici Asistanı ve Kitap Politikaları Sorumlusu Saadet Ersin eşlik etti.

Fransız heyeti, İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ali Şafak Özdemir, İBB danışmanlarından Prof. Dr. Bülent Bilmez ve Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Etkinlikler Biriminden Özde Nalan Köseoğlu karşıladı. 31 Ağustos’ta gerçekleşen ziyarette, düzenlenen etkinlikler ve sergi üzerine genel bilgilendirmenin yanı sıra ortak çalışma başlıklarına dair konular ele alındı. 

BİR DİZİ ETKİNLİK İSTANBULLULARLA BULUŞMUŞTU 

25 Mayıs’ta açılışı yapılan sergi ve İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden akademisyenlerin katkılarıyla hazırladığı bir dizi söyleşi, seminer ve okuma tiyatrosunu içeren “Molière Konuşmaları” İstanbullularla buluşmuştu. 

Fransız Kültür Merkezi, süreç boyunca çalışmalara destek vermiş, frankofon okullar ile iletişime geçilerek Molière’den Molyer’e sergi turları düzenlenmişti. Notre Dame De Sion 10. sınıf öğrencilerine 15 Haziran 2022 tarihinde Selin Gürses Şanbay ve 16 Haziran’da Çiğdem Kurt Williams Fransızca, 17 Haziran’da ise Reha Keskin Türkçe sergi turu rehberliği yapmışlardı.Fransa Başkonsolosundan Molière sergisine ziyaret
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr