Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

Arnavutköy ikinci kütüphanesine kavuştu: Cemil Meriç Kütüphanesi, Boğazköy'de

31.10.2022


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında 45. kütüphaneyi Arnavutköy’de hizmete sundu.

Boğazköy’de Cemil Meriç Kütüphanesi’nin de içinde konumlandığı Arnavutköy Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılışı; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Boğazköy’de Bölgesel İstihdam Ofisi, Cemil Meriç Kütüphanesi, Enstitü İstanbul İSMEK, Gereksinimi Olan Bireyler Eğitim Merkezi (ÖZGEM), Halk Sağlığı Merkezi, İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (İSADEM), Kısa Mola Merkezi, Sosyal Hizmet Merkezi ve Arnavutköy Boğazköy Sosyal Tesisi ile birlikte konumlanan kütüphane Yazar, çevirmen ve sosyolog olarak Türkiye edebiyatında önemli bir yere sahip olan düşünür Cemil Meriç’in ismini taşıyor.

Açılış töreninde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kütüphaneye Cemil Meriç isminin verilmesinin değerli olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: 

“Bu bizim, hak edene değer verdiğimizi gösterir. Onun siyasi görüşüne değil, onun bizim edebiyatımıza, düşün tarihimize yaptığı katkı açısından hiçbir ayrım yapmadığımızı gösterir. Bu insanlar bizim tarihimizin, bizim kültürümüzün, bizim edebiyatımızın bir parçasıdır. Dolayısıyla ayrımcılık yapmak, birilerini “Bizden” öbürünü “Bizden değildir” diye ayırmak, artık bu olmayacak. Değeri ölçüsünde, herkesi değerli bileceğiz. Bu ölçüde kucaklayacağız. Kimisi sanat alanında, kimisi kültür alanında, kimisi resim alanında, kimisi tarihi alanda, kimisi siyasette; herkes bir şekliyle bir alanda başarı gösterdiyse o ölçüde kendilerine, o kriterde kendilerine hep saygı göstereceğiz.” 

 Arnavutköy’deki merkezin önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan, çok güzel bir şey yaptınız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kreşi bile yoktu; siz 80, 90 kreş yapıyorsunuz. Yapmaya da devam edeceksiniz. Dünyada 10 büyük metro inşaatını aynı anda yapan tek belediye var; İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Büyük hizmetler veriyor. Bu hizmetlerin anlatılması lazım” diye konuştu. 


‘HER YAPILAN HİZMET HALKIMIZIN’ 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise merkezi şu sözlerle anlattı: 

“Her köşesinde, parkından, peyzajından, içindeki alanlara girip dolaştığınızda, insana saygıyı, kente özeni görebileceğiniz olağanüstü bir yaşam merkezi. Arnavutköylü hemşerilerimizi buranın imkanlarından sonuna kadar yararlanmaya, bizlerden de daha fazlasını talep etmeye çağırıyorum. Ben kütüphaneye gidiyorum, çocuklarımıza, ‘Çocuklar burası kimin’ diyorum. Bir kısmı, ‘Senin’ diyor. Yok diyorum, ‘Sizin, benim değil; hepimizin ve daha öncesiyle buraya gelen çocuklarımızın.’ Dolayısıyla sahibi gibi davranın. Yani burayı koruyun, kollayın, daha fazlasını isteyin, geliştirin. Burası sizin, halkımızın. Her yapılan hizmet sizin.”

Bir yıl içinde Arnavutköy’de hizmete açılan ikinci kütüphane olan Cemil Meriç Kütüphanesi, 602 metrekare alanda 90 kişilik kapasitesiyle başta Arnavutköylüler olmak üzere tüm İstanbul halkına hizmet sunmak üzere tasarlandı. 


İBB’nin yeni nesil kütüphanecilik anlayışıyla tasarladığı kütüphane çeşitli alanlardan atölyelere ev sahipliği yapmaya da ilk günden başladı.   Açılışın hemen ardından Robotik Kodlama Atölyesi ile çocukları ağırlayan kütüphane hafta sonunu da Yaratıcı Drama Atölyesi ve Çocuklar İçin Öykü Yazma Atölyesi ile geçirecek.Arnavutköy ikinci kütüphanesine kavuştu: Cemil Meriç Kütüphanesi, Boğazköy'de
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr