Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

“150 Günde 150 Proje” diyen İBB’den Esenyurt’a kütüphane: Gülten Akın’ın ismi verildi

06.08.2022


5 Ağustos’ta gerçekleşen açılış töreninde İBB’nin yeni nesil kütüphanecilik anlayışını yaygınlaştırma ve kütüphaneleri bir kültür-sanat mekânı olarak değerlendirme vizyonu öne çıktı. Kütüphaneye, toplumsal sorunların ve güçlü kadınların sesini dizelerine taşıyan Gülten Akın’ın ismi verildi.

Gülten Akın Kütüphanesi Esenyurt’un hizmetinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘150 Günde 150 Proje’ sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında İstanbul’a kazandırılan Gülten Akın Esenyurt’un Kıraç Mahallesi’nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle hizmete sunuldu. İmamoğlu’na, CHP’li milletvekillerinin yanı sıra Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat eşlik etti. Açılışa ayrıca Gülten Akın’ın kızı Deniz Cankoçak da katıldı.

5 Ağustos’ta gerçekleşen açılış töreninde İBB’nin yeni nesil kütüphanecilik anlayışını yaygınlaştırma ve kütüphaneleri bir kültür-sanat mekânı olarak değerlendirme vizyonu öne çıktı. Kütüphaneye, toplumsal sorunların ve güçlü kadınların sesini dizelerine taşıyan Gülten Akın’ın ismi verildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada Esenyurt ve çevresindeki yatırımlara dikkat çekti. İmamoğlu, geçmiş dönemde attıkları adımları şöyle özetledi:

“Halk Ekmek Fabrikası'ndan Yerebatan Sarnıcı’na, birçok güzel adımla yol yürüyoruz. Kütüphanelerimizi açıyoruz. Yakın zamanda metrolarımızı, füniküler hatlarımızı, çok daha özel yapılarımızı İstanbullularla buluşturmaya devam edeceğiz. İstanbul'un her yerine, her kesimine hizmet ediyoruz. Doğru, planlı, akılcı, yatırımlar yapıyoruz. İnsana dokunan ve insanlarımızın en temel ihtiyaçlarına katkı sunan… Kimi yerde, uyuşturucuyla mücadele noktasındaki en ciddi adımı atan projeyi hayata geçiriyoruz. Kimi yerde, çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri için, onların ayağına bilgiyi, kültürü taşıyoruz. Bir yandan da ne yazık ki eski dönemin ihmal edilmiş bir kısım işlerini ya da yarım bırakılmış, eksik bırakılmış bir kısım işlerini tamir ediyoruz, onarıyoruz, şekillendiriyoruz, o bölgeye faydalı hale getirip, vatandaşlarımızın hizmetine büyük bir dönüşümle ve değişimle sunuyoruz.”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da kütüphaneler özelindeki çalışmalara değinerek İstanbul’un her köşesini bilgi merkezleriyle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Sezen Aksu’nun bir Gülten Akın şiirinden bestelediği “Deli Kızın Türküsü” eşliğinde kütüphaneyi gezdi.

İBB’ye bağlı toplam 37 kütüphaneden biri olan Gülten Akın Kütüphanesi, 15 bin kitaplık dermesi 190 kişiye hizmet verecek. Bölgedeki gençlerin ders çalışma alanı ihtiyacını karşılayacak olan kütüphane, yeni nesil kütüphanecilik anlayışı doğrultusunda interaktif bir mekân olacak.“150 Günde 150 Proje” diyen İBB’den Esenyurt’a kütüphane: Gülten Akın’ın ismi verildi
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr