Istanbul Metropolitan Municipality Directorate of Libraries and MuseumsİBB Kütüphane
TR  |  EN
                 
Click to search items in our digital archive

150 Günde 150 Proje: Sabahattin Eyüboğlu Kütüphanesi açıldı

02.08.2022


İstanbul Büyükşehir Belediyes Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında bir günde iki kütüphanenin açılış törenine katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyes Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında bir günde iki kütüphanenin açılış törenine katıldı. Avcılar Firüzköy’de hizmete sunulan kütüphaneye yazar, akademisyen ve çevirmen kimliğiyle Türkiye düşünce dünyasında önemli bir yeri olan Sabahattin Eyüboğlu’nun ismi verildi.

‘İstanbul’un En Ücra Noktasına Kadar Ulaşmaya Devam Edeceğiz’

İstanbullu gençlerin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan İBB Başkanı İmamoğlu, kreş sayısını 150’ye, kütüphane sayısını 50’ye tamamlayacaklarını vurguladı. İmamoğlu, yeni nesil kütüphane sayısının artışını ise şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu, en 700-800 bin kitabı İstanbul'un çevresine yaymak, aynı zamanda oraları bir kültür merkezine dönüştürmek, buluşmak, yazarlarla, şairlerle, düşünürlerle, entelektüellerle çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınları, yetişkinleri bilgiyle donatmak demek.”

İmamoğlu, “İstanbul’da özellikle çocukların, gençlerin kendilerini geliştirmesine yardımcı olacak, sosyal ve kültürel açıdan zenginleşmelerini sağlayacak hizmetlerden adeta bilinçli şekilde mahrum bırakılmış noktalar var. Bu eşitsizlik aynı zamanda toplumdaki kutuplaşmayı da körüklüyor. Biz bunu gidermek için var gücümüzle çalışmaya, İstanbul’un en ücra noktasına kadar ulaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Sabahattin Eyüboğlu Kütüphanesi 10 bin Kitaplık Dermesiyle Firüzköy’e Hizmet Verecek

Firüzköy’de hizmete açılan Sabahattin Eyüboğlu Kütüphanesi 10 bin kitaplık dermesiyle 1000 metrekarelik alanda 150 kişiye hizmet verecek. Kütüphane, bölgedeki gençlerin ders çalışma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra çeşitli kültür-sanat alanında çeşitli atölyelere de ev sahipliği yapacak.150 Günde 150 Proje: Sabahattin Eyüboğlu Kütüphanesi açıldı
İMM ATATURK LIBRARY
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr